Szerbia döntőt vívhat a 2021-es Európa-bajnokságon

Szerbia - Belgium 74-73 (23-17, 9-19, 22-19, 20-18)

Valencia, Pabellon Municipal Fuente de San Luis
Forsberg, Kalpakas, Gedvilas (Bodrogváry)

Szerbia: Vasic 16, Brooks 4, Crvendakic 15/3, Dabovic 6, Krajisnik 9. Csere: Cadjo 3/3, Jovanovic 9/6, Butulija 2, Anderson 8, Skoric 2, Dugalic.

Belgium: Mestdagh 11/6, Delaere 14, Meesseman 8, Linskens 8, Allemand 18/12. Csere: H. Mestdagh 7/6, Geldof 2, Nauwelaers, Bi. Massey 5, Vanloo.

A 2021-es Európa-bajnokság második elődöntőjében Szerbia 74-73-ra legyőzte Belgiumot. Ezzel eldőlt, hogy a kontinenstorna fináléjában vasárnap este Franciaország és Szerbia küzdhet meg a trófeáért.

A szerb csapat kezdte jobban a második elődöntőt. Három perc alatt 11-2-re léptek el Marina Maljkovic tanítványai. Nem sokat kellett várni és 19-8-nál már a 10 pontot is átlépte a differencia a két csapat között. Azóta már tudjuk, hogy az egész mérkőzésen ez volt a legnagyobb különbség. A negyed végére 23-17-re felzárkózott Belgium. A második etapban még négy és fél percig őrizték minimális előnyüket a szerbek. A szervezetten játszó és az első félidőben hat triplát értékesítő belgák 29-29-nél érték utol riválisukat. Összességében pedig 12-3-as sorozattal zárták a félidőt. Ennek megfelelően 20 perc után 36-32-re vezettek.

A szerbeknél 20 perc játékot követően Aleksandra Crvendakic remekelt, aki már egymaga 13 pontnál járt. Belga oldalon Julie Allemand tartott 13 egységnél. A harmadik negyedben is lendületben maradt a belga alakulat. Nem telt el másfél perc és már 41-36-ra mentek. A szerbek 45-44-nél ugyan rövid időre fordítottak, de ebben a szakaszban jellemzően Julie Allemandék jártak előrébb. A hajrában 55-50-re léptek el. Az utolsó percben azonban Jelena Brooks és Sonja Vasic találataival 55-54-re feljöttek a szerbek, így minimális különbségről érkezett el a záró szakasz.

Az utolsó 10 percet Maja Skoric és Sonja Vasic találatai indították, amivel 58-55-re módosult az állás. Ez összességében egy 8-0-s sorozat volt, melynek köszönhetően Marina Maljkovic tanítványai érezhetően új lendületet vettek. Fej-fej mellett haladt a két együttes a záró szakaszban, de jellemzően már a szerbek jártak előrébb. 63-63 után az utolsó három percbe érve 67-63-as előnyre tett szert a 2015-ös Európa-bajnok. Az utolsó percbe érve is maradt a 4 pontos különbség. 69-65 után klasszikus büntetőpárbaj kerekedett, mely során Nevena Jovanovic és Jelena Brooks a hatból öt büntetőt értékesített.

Az az egy kihagyott büntető azonban elég volt ahhoz, hogy drámai végjáték legyen. 74-70 után Kim Mestdagh triplájával 74-73-ra feljött Belgium. Másfél másodperc volt hátra, amikor a szerbek alapvonali bedobásánál a belgák labdát szereztek és Kim Mestdagh ismét betalált. Ez azonban időn túl született, amit videózás után erősítettek meg a játékvezetők. Lélegzetvisszafojtva várták az ítéletet a csapatok. Végül a szerbek ünnepelhettek, akik Sonja Vasic 16 és Aleksandra Crvendakic 15 pontjával 74-73-as sikert arattak. Jelena Brooks 4 ponttal és 7 lepattanóval, Tina Krajisnik 9 ponttal és 5 lepattanóval zárt. Nevena Jovanovic szintén 9 pontot és 5 lepattanót jegyzett, míg Maja Skoric 2 ponttal zárt.