:
:
Szerdán kezdõdik a nõi kosárlabda Euroliga nyolcas döntõje Isztambulban. A csapatokra öt nap alatt négy világszínvonalú mérkõzés vár, vasárnap estére pedig választ kapunk arra a kérdése: melyik csapat lesz Európa legjobbja? Az alábbiakban beharangozóval készültünk.
Final Eight: Csoportok, lebonyolítás
A-csoport | B-csoport |
Fenerbahce (TUR)
Rivas Ecopolis (ESP) Galatasaray MP (TUR) Beretta-Famila Schio (ITA) |
Ros Casares Valencia (ESP)
Wisla Can-Pack (POL) Szpartak Moszkva Vidnoje (RUS) UMMC Jekatyerinburg (RUS) |
Az Euroliga nyolcas döntõjében a csapatokat két csoportra osztották. A két csoport gyõztese játssza a finálét, a második helyezettek mérkõznek a sorozat 3. helyéért és így tovább. A csoportkör küzdelmeit szerdától péntekig bonyolítják le és minden nap négy találkozóra kerül sor. A napi program közép-európai idõ szerint 12 órakor kezdõdik, míg az utolsó mérkõzésen 19 óra 45 perckor dobják fel a labdát. Szombaton pihenõnap lesz és a helyosztókat vasárnap bonyolítják le.
Mielõtt részletesen belemennénk a csapatok esélyeinek latolgatásába, érdemes néhány szót ejteni a lebonyolításról. “Minden együttesnek öt nap alatt négy világszínvonalú mérkõzést kell játszania” – áll a bevezetõben. Gyakorlatilag ez a lebonyolítás már önmagában hordozza a szelekciót a mezõnyben, hiszen csak azoknak az együtteseknek lehet esélyük, akik legalább 9 emberes aktív rotációval dolgoznak. Ott ahol a kezdõk a kispadról nem kapnak kellõ segítséget, akár már a második napon csúnya fejre állások lehetnek és akkor hol vannak még a helyosztók…
Ugyanakkor ez egy teljesen új élmény szakvezetõnek, játékosnak egyaránt. Jelen pillanatban nincs ember a Földön, aki biztos receptet tudna adni hozzá, hogy miként lehet sikerrel venni egy ilyen 5 napos tornát.
A legnagyobb esélyes Valencia és a veretlen Fenerbahce
Esélylatolgatásunk elsõ két helyére két olyan gárda került, akik talán az idei évadban a legtöbbet szerepeltek pozitív értelemben a címlapokon. A Valenciáról nem túlzás azt állítani, hogy szigorúan a játékoskeretet tekintve minden idõk talán legerõsebb európai klubcsapata, amelyhez csak a 2000-es évek végén domináló Szpartak Moszkvát lehet hasonlítani. A Fenerbahce pedig 14-0-t csinált az idei Euroliga szezonban és félig hazai pályán játszanak.
Spanyol Kupa Döntõ |
A Valencia azon túl, hogy legalább nyolc olyan emberrel rendelkezik, akik bármikor eldönthetnek egy tétmérkõzést, olyan szerkezetben játszhat, amire nem nagyon van válasza a riválisoknak. Nem szabad elfejteni: a szakmai stáb gyakran meghúzza azt, hogy fent van két extraklasszis center, Lauren Jackson kimegy hármas posztra, Maya Moore pedig lejön kettesnek. Ha így felállt a spanyol listavezetõ, akkor nincs más dolgunk, mint hátradõlni a székben, popcornt a kézbe venni és nézni a varázslatot.
Veretlenül hozta a spanyol alapszakaszt a Valencia |
Természetesen elõre nem lehet odaadni a trófeát, fõleg azért nem, mert játszottak egy kupadöntõt Madridban, ahol a Salamanca rendesen megtréfálta nagy riválisát. A Valencia ellen szól a szakvezetõ Roberto Iniguez rutintalansága. Míg a többi kispadon olyan szakemberek ülnek, akik mindent láttak már a pályán, addig Iniguez-nek döntõbeli rutinja is alig van. A kupadöntõ után a spanyol oldalakon meg is találták a szakvezetõt. A másik, ami zavarba hozhatja a favoritot, ha valami történik a magas emberekkel. Akár faultproblémák, akár sérülések, akár egy rosszabb dobóforma – mint a kupa fináléjában – szól közbe, akkor a külsõ sorban kevesebb a mérkõzést eldönteni képes klasszis.
Török Kupa Döntõ Fenerbahçe – Galatasaray 72-76 |
A Fenerbahce egy hihetetlen kétarcú együttes. Elbuktak két hete egy kupadöntõt, amit meg kellett volna nyerniük, az Euroligában viszont, még ha szerencsés sorsolással is, de veretlenek maradtak. Hogy mi lehet a siker titka? A csapaton belüli kémia, ami különösen a korábbi évekhez képest extra, a török mag kiváló formája, akik a nyári EB ezüstérem óta szárnyalnak és az, hogy az eddigi 7 emberes rotáció helyet 9 olyan játékosa van a Fenernek, akik 10 perc felett átlagolnak meccsenként.
Már elõdöntõs a Török bajnokságban a Fenerbahce |
A veretlen alakulat ellen szólhat, hogy a kulcsembereknek nincs alternatívája a kispadon. Amíg extraklasszist tud felküldeni a pályára meccs közben a Valencia szakmai stábja, addig a Fener kezdõjébõl Vardarli, McCoughtry és Taylor várhatóan 35 perc környékén lesz átlagban a négy mérkõzésen. Illetve akadnak a csapatnak olyan játékosai, mint Tamane és Babkina, akik csak az Euroligában szerepelnek. Õk jó nevek, de a 2012-es naptári évben jó ha 5 tétmeccset játszottak. Nagy kérdés, hogy formába tudnak-e lendülni, legalább annyira, hogy pár percre segíteni tudjanak.
VIDEÓ OLVASNIVALÓ |
A két orosz sztárcsapat és a házigazda Galatasaray
Orosz Kupa Döntõ Jekatyerinburg – Orenburg 92-72 |
A Jekatyerinburg hosszú évek után úgy érkezik erre a nyolcas döntõre, hogy nem kötelezõ, csak ajánlott a gyõzelem. Az uráli gárda az elmúlt években az elõdöntõben mindig a nagy hazai rivális Szpartak Moszkvától kapott ki, úgy, hogy az utóbbi két évben már egyértelmûen görcsös akarásba torkollottak az Euroliga megnyerésére tett kísérleteik. Az uráliak kerete a Valencia mellett a legmélyebb a mezõnyben, de rengeteg problémával küzdöttek. A sok sérült, illetve Sue Bird januári érkezése miatt Algirdas Paulauskas a szezon elején alig tudott építkezni, ráadásul Jekabsone az egész szezonra kidõlt, Hana Horakova pedig meg sem közelíti a világbajnokság óta korábbi önmagát.
Sue Bird Európáról |
Az esélyeiket azonban növeli Sue Bird, aki a világ legjobb irányítójaként márciusra szépen belerázódott a Jekatyerinburg játékrendszerébe. A magas emberek terén (Candace Parker, Sandrine Gruda, Maria Stepanova, Yelena
Nyerhet Euroligát a Jekatyerinburg? |
Leuchanka, Olga Arteshina) a Valencia szintjén állnak és a külsõ sor Arteshina, Nolan és Linkeviciene személyében erõsebb, mint a spanyoloknál. A két csapat már az elsõ játéknapon találkozik, könnyen lehet, hogy azt a mérkõzést elõdöntõnek nevezhetjük.
Alba Torrens |
A Galatasaray rendezõként a világ legjobb játékosával Diana Taurasival a soraiban várja a nyolcas döntõt. Kell ennél több? Kellene… És van is. Nemcsak Taurasiról szól ez a csapat, hanem Tina Charles-ról is, aki a világ legjobbjával egy olyan párost alkot, melyet várhatóan Londonban az ötkarikás játékokon is megcsodálhatunk az amerikai válogatott kezdõjében. A Galatasaray nagy gondja évek óta, hogy nincsen ütõképes török magjuk, sõt európai magjuk sem. Alba Torrens megszerzése volt az elsõ kísérlet ennek megtörésére, de a spanyol szupertehetség rendkívül súlyos térdsérülést szenvedett.
Prince és az oroszok Egy vitatott salamoni döntés |
Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Sylvia Fowles nem játszhat az Euroligában, Epiphanny Prince pedig orosz csapat ellen nem léphet pályára. A Galatasaraynál ráadásul Ticha Penicheiro és Egle Sulciute személyében szintén két olyan játékos van, akik csak az Euroligában szerepelnek. Ugyanaz a kérdés, mint a Fenernél, hogy lehet-e formába kerülni az edzéseken. A kispad nagyon rövid a házigazdánál, ráadásul a kupadöntõ kivételével nagy meccset idén még nem nyertek. A Valenciától oda-vissza kikaptak az alapszakaszban, csakúgy mint a Fenerbahcétól a török alapszakaszban és egyszer a Jekatyerinburg is legyõzte Taurasiékat.
Otthon nem megy A csapat utoljára Hejkova irányításával nyert bajnoki címet, a kupában az elmúlt két évben az elõdöntõben búcsúztak. |
A Szpartak Moszkva az elmúlt 5 évben öt döntõt játszott. Ez már önmagában tiszteletet érdemel. Egy nagyon kétarcú csapatról van szó, ahol a rutinos játékosok mellett a keretet olyan fiatalok alkotják, akik közül többen már a klub saját utánpótlás akadémiájáról kerültek ki és évek múlva a nõi szakág meghatározó egyéniségei lesznek. Ugyanakkor a jelen a rutinos játékosokról szól, akikbõl a korábbi évekhez képest egy kicsivel kevesebb van. Jelena Milovanovic kiválása óta gyakorlatilag 6 embert rotál tétmeccseken Pokey Chatman, akik közül hárman 30 felettiek.
Az Orenburg elleni elsõ rájátszás mérkõzésen Augustus, Dupree és Hammon 70 pontot szerzett |
Az évek és a rutin egyik oldalról hátrány, másik oldalról azonban hihetetlen elõny. Seimone Augustus, Candice Dupree és Becky Hammon olyan klasszist képvisel, ami a Szpartak Moszkva idei összes fontos meccsén döntõnek bizonyult, elég az Orenburg elleni csatákra gondolni. Az biztos, hogy a következõ napok elképesztõ idegfeszültsége, mentális terhelése nem fogja padlóra küldeni a 2007 óta mindig döntõzõ alakulatot. Amíg a szûk rotációt részben tudják ellensúlyozni Pokey Chatman játékosai, addig a palánk alatti hátrányukat nem valószínû. Dupree-n kívül súlytalanok ebben a régióban, Irina Osipova idén nem mutatott semmit, Marina Kuzina pedig nem Szpartak-szintû játékos.
VIDEÓ
OLVASNIVALÓ |
A sötét ló, a veteránok és a Rivas Ecopolis
Lengyel Kupa Döntõ Wis³ak Kraków – Lotos Gdynia 81-76 |
Lucas Mondelo a Salamanca vezetõedzõje a FIBA Europe honlapján írt beharangozójában „sötét lónak” nevezte a Wisla Krakow gárdáját és nehéz vele vitatkozni. A krakkói csapat hosszú évek óta épül, egy nagyon stabil maggal dolgoznak és Jose Ignacio Hernandeznek évrõl-évre lehetõsége van „foltozni” a kereten és finomítani a játékon. A lengyeleknek nem volt szerencséjük, hiszen a Valenciával, a Jekatyerinburggal és Szpartak Moszkvával kerültek egy csoportba.
Sokat vállalnak Powell és Philips 32.9 percet átlagoltak az idei évadban |
A topcsapatok ellen két embere van a Wisla Krakow-nak, akik extrát szoktak hozni: Nicole Powell és Erin Phillips (õk ketten a második és harmadik legtöbb percet átlagoló játékosai a ligának). Nekik viszont ilyen felállásban pokoli nehéz feladatuk lesz egymás után három nap. A lengyeleknek egy nagy esélyük lehet. Az elsõ napon a Szpartak Moszkvával találkoznak, akiket az alapszakaszban kétszer vertek. Ha itt sikerül nyerni, az egyrészt lendületet adhat, másrészt felboríthatja a csoportot és érdekes körbeveréseket szülhet. Egy baj van ezzel az eszmefuttatással, eléggé sok benne a „ha”.
A két legalacsonyabban rangsorolt csapathoz érkeztünk. Ez a két gárda az, akiknek nagyon nem kedvez a lebonyolítás. Mind a Rivas Ecopolis, mind a Schio nehéz helyzetben van, hiszen arányaiban kevés extraklasszissal a soraikban kellene maradandót alkotni.
A rivális ellen nem megy Az olasz alapszakaszt a 2. helyen zárta a Schio, a Tarantótól a kupadöntõben is kikaptak |
A Schio a címvédõ búcsúztatásával került a legjobb nyolc közé. Ez a szereplés egy “30 feletti” csapat utolsó nagy dobása. A Schio a ’79-80-as nagy olasz generáció két meghatározó egyéniségére, a 16 pontot átlagoló Laura Macchi és az elõnyûhetetlen Raffaella Masciadri játékára épít. A keretükbõl a legjobb izraeli játékosnak tekinthetõ Liron Cohen, a Salamanca ellen villogó Janel Mc Carville és a 11.7 lepattanót átlagoló Cheryl Ford sem ma kezdte a játékot. Ami az olaszok mellett szólhat, hogy nekik semmi veszíteni valójuk nincs. Ha nem nyernek meccset, akkor sem dõl össze a világ, ha mégis összejön a bravúr, máris nyert ügyük van.
A Rivas Esopolis 4. helyen zárta a spanyol alapszakaszt |
A Rivas Ecopolis szezonja igazi hullámvasút. A Spanyol bajnokságban a vártnál jóval több vereség csúszott be, szám szerint kilenc, ugyanakkor az Euroligában – a szerencsének köszönhetõen – az alapszakaszt követõen a negyedik helyen zártak az összesített rangsorban. Ezzel a rájátszásban a Bourgest kapták, akiket egy három mérkõzéses párharcban le tudtak gyõzni. A madridiak a 17.4 pontot és 8.6 lepattanót átlagoló Asjha Jones személyében egy extraklasszissal rendelkeznek, de a társaitól a kiegyensúlyozott teljesítmény hiányzik.
Amaya Valdemoro pályafutásának érdemi része könnyen lehet, hogy véget ért, mivel kettõs csuklótörése után visszatért ugyan, de achilles sérülést szenvedett. A veterán spanyoltól idén még biztosan többet várt a szakmai stáb és menet közben az általa hagyott ûrt nem sikerült pótolni. Essence Carsonnak kiváló meccsei voltak, de gyõri teljesítményéhez hasonlóan „üres” esték is kifutottak tõle. Az igazi kérdés a madridiak kapcsán, hogy melyik arcukat mutatják. Ha legalább egyszer Jones mellé még kijön a lépés a többieknek, akár meglepetést is okozhatnak. Ha Asjha Jones egyedül marad, akkor nem sok jót ígér számukra az elõttünk álló pár nap.
VIDEÓ
OLVASNIVALÓ |
Magyarok a nyolcas döntõben
Három magyar játékosért szoríthatunk az isztambuli nyolcas döntõben. Honti Kata 13 mérkõzésen szerepelt az Euroligában a Valencia színeiben, ezeken 14.4 percet töltött a pályán, ez idõ alatt 2.9 pont, 2.5 gólpassz és 1.5 lepattanó került átlagban a neve mellé. Ujhelyi Petra 16 mérkõzésen szerepelt a Wisla Krakow gárdájában és átlagban 20 perc alatt 4.1 pontot és 5.3 lepattanót szorgoskodott össze. Krivacevic Tijana a téli szünet után csatlakozott a Rivas Ecopolishoz és hét találkozón átlagban 11 percet töltött a pályán, ez idõ alatt 3.7 pontot és 2.6 lepattanót jegyzett. Remélhetõleg minden magyar résztvevõ kap lehetõséget a bizonyításra!
Az Euroliga nyolcas döntõjének programja
Március 28., szerda
Wisla Can-Pack Krakow – Szpartak Moszkva Vidnoje 12:00
Ros Casares Valencia – UMMC Jekatyerinburg 14:30
Fenerbahce – Beretta-Famila Schio 17:00
Rivas Ecopolis – Galatasaray 19:45
Március 29., csütörtök
Szpartak Moszkva Vidnoje – Ros Casares Valencia 12:00
UMMC Jekatyerinburg – Wisla Can-Pack Krakow 14:30
Beretta-Famila Schio – Rivas Ecopolis 17:00
Galatasaray – Fenerbahce 19:45
Március 30., péntek
Ros Casares Valencia – Wisla Can-Pack Krakow 12:00
Szpartak Moszkva Vidnoje – UMMC Jekatyerinburg 14:30
Fenerbahce – Rivas Ecopolis 17:00
Galatasaray – Beretta-Famila Schio 19:45
Április 1., vasárnap
7. helyért 12:00
5. helyért 14:30
3. helyért 17:00
Döntõ 19:45
A találkozókat a FIBA TV élõben közvetíti. A döntõrõl szöveges élõ közvetítésben számolunk be.
