:
:
Szerdán kezdõdik a Magyar Kupa nyolcas döntõje Miskolcon. A negyeddöntõk slágermeccsének az UNIQA Sopron – PEAC-Pécs csata ígérkezik, de a CMB Cargo UNI Gyõr és a PINKK Pécsi 424 sem mehet biztosra. Az eddigi három kiírást tekintve a legizgalmasabb nyitó napban bízunk, behangozónk az eseményhez.
Írta: Nagy Norbert
Az idei Magyar Kupa sokszor került a sportágat követõk között a diskurzusok középpontjába az elmúlt másfél hónapban. Nagy felzúdulást váltott ki a résztvevõ csapatok szurkolói között az elõzetes jegyigénylés. A közösségi oldalakon még nyílt levelekkel is találkozhattunk. Ennek nem adtunk teret felületeinken az elmúlt hetekben, hiszen nem feladatunk ebben igazságot tenni. Nem újságírói, sokkal inkább egy rendezõi kérdésrõl van szó. A másik terület, ami megosztotta a közvéleményt és amirõl érdemes is néhány mondatot írni a beharangozóban, az a hétközi idõpont.
Emlékezhetünk rá, hogy az augusztus végén elfogadott versenynaptárban még március 4-6. szerepelt, de már akkor látni lehetett, hogy ez túl közel van az Európa Kupa negyeddöntõjéhez. Több, mint bátor vállalás volt, hogy ez így ebben a formában elfogadásra került. A DVTK elõzetesen is remélt jó szereplése mellett tavaly nyáron még abszolút tartotta magát az a felvetés, hogy a soproni csapat is eljuthat az Euroligából az EK ezen szakaszában. Két ilyen lehetõség esetében pedig egyszerûen nem szabad rászervezni a Magyar Kupát az Európa Kupára. A DVTK el is jutott idáig a sorozatban, így borítékolható volt, hogy elõrébb kerül az esemény a hét közepére, ami senkinek sem jó. Függetlenül attól, hogy nagyon bízunk a miskolci közönségben, különösen a második és a harmadik nap tekintetében. A hazai versenynaptárban van mozgástér és tudjuk, hogy volt tavaly nyáron a DVTK részérõl alternatív versenynaptár tervezet, amiben más idõpont szerepelt a kupára. Értékes tapasztalat a jövõre nézve, hogy a nemzetközi szerepléshez és a szurkolók jogos igényeihez is jobban alkalmazkodó idõpontot kellene találni az eseménynek.
Az elmúlt hetek slágertémái után térjünk vissza a negyeddöntõ mérkõzésekhez. A rövid bevezetõben egy párharcról nem írtunk, pedig a szerdai program 13 órától a hazai pályán szereplõ és a végsõ gyõzelemre is reális eséllyel pályázó Aluinvent DVTK, illetve a ZTE NKK összecsapásával indul. Az erõviszonyok alapján ez a párharc tûnik a nyitó napról annak, ahol az esélyek egyértelmûen az egyik oldal felé billennek. Most látható, hogy mekkorát fordult a világ. Egy évvel ezelõtt ugyanezeken a hasábokon azt fejtegettük, hogy a ZTE lehet a „kicsik” közül az a csapat, amelyik meglepetést okoz. A 2015-ös negyeddöntõben még a negyedik negyed közepén is 7 ponttal vezetett Gáll Tamás együttese és a Gyõr végül a hajrában érvényesítette fölényét. Idén ez a szerep a Szekszárdnak vagy a Ceglédnek juthat. Most nincs annyi variációs lehetõség Zalaegerszegen, ami hasonlóan bravúros helytállás esélyét vetíti elõre. A bajnokságban az õszi meccsen a DVTK még kicsit más felállásban az utolsó 15 percben szakította le a ZTE-t. Azóta érkezett Doneeka Hodges, akinek a beépítése nyilván haladt az elmúlt hetekben. Kettõs a feladat, hiszen az MK-szereplés mellett már ott van az Európa Kupa negyeddöntõje is. Ez a miskolci csapatnál meghatározza az erõforrások felhasználását és nem kizárt, hogy lesz olyan szakasza az elsõ negyeddöntõnek, amikor ez is szempont lesz.
Ahogy fentebb is kiemelésre került, idén a Szekszárd és a Cegléd együttesében jobban benne van a meglepetés. Hogy aztán születik-e váratlan eredmény, az majd délután és kora este derül ki. Elõbb 15 óra 30 perctõl a CMB Cargo UNI Gyõr méri össze az erejét az Atomerõmû KSC Szekszárddal. A gyõri gárdát egy évvel ezelõtt Völgyi Péter nagyon szépen összerakta tavaszra. Idén kisebb volt a téli játékosmozgás és eddig a közvetlen riválisainál egységesebb együttes benyomását keltették a gyõriek. A tavasz elsõ napján egyáltalán nem elrugaszkodott gondolat, hogy akár mindkét hazai sorozatban érmet nyerhetnek Laklóth Annáék. Ehhez azonban a kupában biztosan lesz egy-két szava a Szekszárdnak. A két csapat õszi meccsén egy ponttal nyertek a gyõriek, aztán a januári bajnoki nagyon sima lett. Igaz, ezt követõen nem sokkal edzõváltás történt. Zeljko Djokic eddig két meccsen irányította a szekszárdiakat, így még lehetetlen megítélni, hogy merre indul el a vezetésével a keret. Az biztos, hogy Djokicnak a pécsi idõszakában jól ment a kupában, mindig megfelelõen összerakott, kellõen felpörgetett csapatokat tudott kiállítani. Nem véletlen, hogy arányaiban gyengébb állományokkal is jöttek érmek.
18 órától a PINKK Pécsi 424 és a Ceglédi EKK csap össze. Ebben a párosításban szintén bármi benne van. Akkor sem kapnánk fel a fejünket, ha a két csapat decemberi bajnokijához hasonlóan nagy különbséggel nyerne a PINKK és akkor sem számolhatnánk be sorsfordító szenzációról, ha pár pontos ceglédi siker születne. A csapatoknak mindkét arcát láttuk már az idei szezonban. Azt is amikor 40 percen át koncentrált játékkal magasabban rangsorolt riválist sikerült legyõzni és azt is, amikor az elõzetesen eltervezett dolgok nem jöttek össze a pályán. Ha a két gárda 2016-os teljesítményét nagyvonalakban össze akarjuk foglalni, akkor is ez a kettõsség rajzolódik ki. A PINKK a Szekszárdtól elszenvedett váratlan vereséggel indította az évet, amit a Gyõr és a DVTK elleni gyõzelmek követtek. Mikor összeállni látszott a játék, akkor jött a városi derbi 19 eladott labdás, 9 kihagyott büntetõs kifejezetten pontatlan teljesítménye. A Ceglédnél a Szekszárd és a ZTE magabiztos legyõzése garantálta, hogy a hatodik helynél hátrébb az alapszakaszban nem végezhet a csapat. Ugyanakkor a DVTK, a PEAC és a Gyõr ellen elmaradtak a téli bravúrok. Január eleji évindítónkban mi egyet megelõlegeztünk ezekbõl. Elsõsorban a pécsi negyedik negyed és a Gyõr elleni teljesítmény miatt lehet hiányérzete Cziczás Lászlónak. Mindkét meccsben több is lehetett volna.
A szerdai program 20 óra 30 perctõl a címvédõ UNIQA Sopron és a PEAC-Pécs összecsapásával zárul. Mindkét együttes új légióssal kiegészülve készül a negyeddöntõre. Sopronban hiányposztra érkezett Devereaux Peters. Korábbi írásainkban Halvarsson sérülése óta sokszor kiemeltük, hogy a belsõ posztokon a soproni csapat még a magyar mezõnyben is hátrányba kerülhetett volna tavasszal erõsítés nélkül. Amennyiben Peters beválik, joggal várhatják bizakodva a következõ két hónapot Sopronban. A PEAC az új légiós kiválasztásánál másik irányt választott, a csapat egy meglévõ erényére erõsítettek még rá. Egyértelmûen látszódik, hogy egy alacsony szerkezetû, gyors, jól dobó csapatot szeretnének kialakítani. Roberto Hernandez magyarországi tevékenysége alatt végig ezt a szakmai felfogást képviselte. Volt, amikor nagyon bejött, volt, amikor kevésbé. A két gárda õszi meccsén a PEAC az utolsó két perc tripláival nyerni tudott Sopronban, míg januárban egy tipikus egylabdás végjátékban soproni gyõzelem született a baranyai megyeszékhelyen. Az õszi találkozó óta annyit változott a két keret, hogy abból messzemenõ következtetést levonni nem szabad. A legutóbbi januári mérkõzés pedig elsõsorban izgalmas volt és nem éppen magas színvonalú. Mindkét alakulat sokat hibázott, a második negyedben a Sopronnak, a harmadikban a PEAC-nak lett volna lehetõsége nagyobb elõnyt kialakítani. Végül az eséllyel egyik oldal sem élt. Ahhoz a mérkõzéshez képest inkább Sterbenz László tanítványai tudnak szintet lépni. Aleksandra Crvendakic pont nélkül zárt, Honti Kata mindössze 1 gólpasszal és szintén pont nélkül fejezte a meccset, Ana Lelas például 27%-kal dobott mezõnybõl. Ezek az adatok elsõsorban szemléltetõ jellegûek, de látványosan kiemelik, ha ez a jelenlegi soproni keret igazán jó formába kerül, akkor komoly tartalékok vannak a keretben és mindkét hazai sorozatban a döntõ elérhetõ.