Európa-bajnoki résztvevő a magyar női kosárlabda válogatott!

Magyarország - Románia 74-58 (21-12, 16-22, 15-10, 22-14)

Miskolc, DVTK Aréna
Josip Jurcevic, Franko Gracin, Ori Shalhavi

Magyarország: Dubei 18/9, Goree 19/3, Kiss V. 4, Kányási 5/3, Studer 8/6. Csere: Aho 2, Dombai 3/3, Horváth -, Kiss A. 4, Mérész -, Miklós -, Varga 11/3.

Románia: Catinean 10, Podar 9/6, Sipos 15/12, Irimia 7, Virjoghe -. Csere: Fota 4, Orban 13, Ardelean -, Armanu -, Biszak -, Manea -, Mititelu -.

A 2023-as Európa-bajnokság selejtezőjének 6. fordulójában a magyar válogatott 74-58-ra győzelmet aratott Románia ellen, mellyel mieink biztosan kiharcolták az Európa-bajnoki részvétel jogát.

Hatalmas tét lebegett nemzetünk válogatottja előtt. Mivel Székely Norbert együttese Izland ellen negyven pontos győzelmet aratott, így a románok elleni győzelem esetén már biztos volt az Európa-bajnoki részvétel. Szemmel láthatóan ezzel lányaink is tisztában voltak, hiszen már az első pillanattól kezdve könyörtelen tempót diktáltak. A mérkőzést Dubei Debóra hárompontosa indította, majd Kiss Virág közeli találatai következtek, mellyel a magyar válogatott 7-0-ás előnyre tett szert. Ekkor Románia kért időt, visszatérve azonban továbbra is Székely Norbert tanítványai dominálták a parkettet. 12-4-nél nyolc pontra nőtt a különbség a felek közt, amikor egy magabiztosabb vendég periódus vette kezdetét. Románia egymásután kétszer is betalált, mellyel összesen négy pontot tudott lefaragni hátrányából. Ekkor azonban ismételten Dubei Debóra lépett elő, az ő találatainak köszönhetően pedig újabb öt ponttal tudta továbbnövelni előnyét válogatottunk. Ekkor egészen pontosan 17-8-at regisztrálhattunk. A románok teljesítményén ezután Alina Podar triplája szépített, jelentősen felzárkózni azonban továbbra sem tudott az ellenfél. A negyed utolsó egy percében ismét Dubei játéka dominált, a Győr csapatának válogatott bedobója ugyanis tíz perc elteltével 10 pontot jegyzett neve mellé. A második felvonás végül 21-12-ről folytatódhatott, majdnem tíz pontos magyar előnyről.

A második játékrészt lányaink öt pontja vezette fel. Ezután Románia is megvillantotta tudását, a vezetés azonban egy pillanatra sem forgott veszélyben, sőt, együttesünk rövid időn belül 10 pont fölé növelte előnyét – Cyesha Goree sikeres közelije után 28-16-ot mutatott az eredményjelző. Bő tíz perces játék után pedig a statisztikán is látható volt válogatottunk kiemelkedő teljesítménye. Székely Norbert tanítványai ugyanis 15 közeli rádobásból 8-at értékesítettek, mely egészen pontosan 53%-os dobást jelentett. Összesítve 41%-al dobott nemzetünk válogatottja. Ezt követően viszont fordult a kocka, a túloldalon ugyanis Anca Sipos új ritmust adott a román válogatottnak. Hat pontjának, illetve szerzett labdáinak köszönhetően 30-26-ra változott az állást, mely jól időzített lendületet adott a vendégeknek, a második negyed felénél járva a felek közti differencia pedig három pontra csökkent. A feszültség ezután szinte tapintható volt a levegőben, a játék pedig nem várt meglepetéseket tartogatott. Lányaink ugyanis egyre több hibát vétettek támadásban, amit riválisunk maximálisan kihasznált, s egyre közelebb férkőzött. A félidő hajrájában 35-31-et regisztrálhattunk, amikor egy újabb eladott labdára kényszerült a magyar válogatott. Ezután Románia kért időt. A folytatásban a büntetők játszották a fő szerepet, egészen Nicolett Orban közeli találatáig, mely 37-34-re alakította a nagyszünet állását. Húsz perc elteltével Dubei Debóra 13 ponttal volt a legeredményesebb magyar oldalon, a 37 pont összesen pedig hét pontszerző között oszlott el.

A harmadik negyed elején Cyesha Goree kosarai erősítették meg Magyarország előnyét, a válasz azonban szinte azonnal érkezett is Anca Sipostól, aki távolról volt sikeres. Pontszerzés szempontjából egészen kiélezetté vált a mérkőzés, mely az eredmény alakulásán is tisztán látszódott, hiszen a differencia megmaradt a 4-5 pont. A két csapat közti magasságbeli különbséget tekintve válogatottunk élvezte az előnyt, melyet leginkább Cyesha Goree révén próbáltunk meg, s tudtunk kamatoztatni. Kiss Virág ugyanis ekkor még nem igazán találta a ritmust, annak ellenére, hogy az Izland elleni mérkőzésen kiváló teljesítményt nyújtott. A nagyszerű magasember hiánya pedig kívülről is érezhető volt. A hiányzó belső pontokat mieink extra külső találatokkal tudták leginkább kompenzálni, melyeknek köszönhetően 48-40-nél ismét nyolc pontra nőtt Magyarország előnye. Ekkor román időkérés következett. Visszatérve továbbra is magabiztosan tartotta magát Székely Norbert együttese, s bár a támadásaink itt-ott hiányosabbak voltak, védekezésben elképesztő nyomást gyakoroltak Romániára. Az erőfeszítésük pedig meg is lett jutalmazva. 52-42-nél a differencia ugyanis újból elérte a 10 pontot, Románia koncentrációja, illetve energiája pedig egyre inkább fogyóban volt. Ezt az is bizonyította, hogy közel három percig nem is sikerült találatot szerezniük. Ennek ellenére, a harmadik negyed végén végül Nicolett Orban duplája alakította ki az 52-44-es eredményt.

A záró szakasz elején igencsak lelassult a pontszerzés, két hosszú percig egyik félnek sem sikerült találatot szereznie. A ‘csendesebb’ periódust végül Kányási Veronika kosara törte meg, melyre szinte azonnal Alina Podar válaszolt hárompontosával. Nicolett Orban kosara után pedig ismételten öt pontra csökkent a felek közti különbség (54-49). A folytatásban mondhatni, hogy fej-fej mellett haladtak a felek, ami viszont mieinknek kedvezett, hiszen így meg tudták tartani kialakított előnyüket, melyen akár az Európa-bajnoki részvétel is múlhat. Magyarország együttesét tekintve Dubei Debóra elképesztő teljesítményt produkált. Öt percre a találkozó vége előtt már 15 dobott pontnál járt, mely az összesített 61 pont 25%-át jelentette, emellett pedig nyolc lepattanót is szerzett, mely a bedobó posztot tekintve kiemelkedőnek számít. Rajta kívül még Cyesha Goree, illetve Varga Alíz szerzett kétszámjegyű dobott pontot, mely szintén együttesünk remek produkcióját tükrözi. Közel három perc volt vissza az összecsapásból, amikor Goree duplájával, 66-57-nél ismét a tíz pontot ostromolta az előnyünk. A domináns végjátékra még Dubei is rátett egy lapáttal, s távolról egy triplát süllyesztett Románia hálójába. Ahogy pergett az idő, már nem is lehetett kérdéses a győztes kiléte. Az utolsó percekben a románok már pontot sem tudtak szerezni, mieink viszont csak úgy pakolták a pontokat a táblára. A 74-58-as végeredményt végül Studer Ágnes távoli találata rögzítette, mellyel a magyar válogatott nemcsak bravúros győzelmet aratott, de egyben a 2023-as Európa-bajnoki szereplés jogát is kiharcolta.