Továbbra is veretlenek a favoritok

:

:

Változó színvonal, továbbra is gyengélkedõ hazaiak és magabiztosan menetelõ favoritok, így lehetne röviden jellemezni a második nap küzdelmeit a 16. Nõi Kosárlabda Világbajnokságon.

REAKCIÓK    FOTÓK

Az A-csoportban a Kína-Kanada összecsapással indult a játéknap. A mérkõzésnek hatványozott jelentõsége volt, mivel a papírforma a gyõztes csapat középdöntõbe jutását vetíti elõre. Ez a gyõztes csapat pedig Kanada lett. A mérkõzés nem úgy indult, hogy a juharlevelesek fognak örülni a végén. Egy negyed után 23-18-ra ment Kína, majd a második szakaszban 5 perc játék után már 33-20 állt az eredményjelzõn. A félidõre ugyan 7 pontra olvadt a távol-keletiek elõnye, de Kanadában nem volt benne a fordítás lehetõsége.

A második félidõre azonban nagyot fordult a világ, a már Ausztrália ellen is villogó Gabriele és Tatham vezetésével ledolgozta hátrányát Kanada, majd Smith utolsó másodperces duplájával 50-52-re vezettek is a negyedik periódus elõtt. A negyedik negyedben folyamatosan õrizték elõnyüket a juharlevesek és bár a Kínaiak az utolsó percekben sokat kockáztattak, fordítaniuk már nem sikerült. A vége 61-65 lett.

A kanadaiaknál Kimberley Smith 25 pontja és Tamara Tatham 11 pontja emelhetõ ki. A kínaiaknál az egész csapat gyengén teljesített, néha fejetlenül dobáltak 21 triplakísérletük volt, melybõl csak 6 bizonyult eredményesnek.

A négyes másik mérkõzésén 25 percen át jól tartották magukat a fehéroroszok az ausztrálok ellen, de a végén sima vereséget szenvedtek. Jól kezdtek az európaiak, Dureika és Trafimava triplával köszönt be, melyre percekig nem érkezett válasz. Ezek után az elsõ negyed végén csak 24-21-re vezettek az ausztrálok. A második szakaszban is majdnem végig ott loholtak ellenfelük nyakán Laucsankáék, de az utolsó 2 percet megnyomta a címvédõ, ennek megfelelõen 40-30-ra mentek a nagyszünetben.

A harmadik negyedben nem nõtt a különbség a két csapat között, igaz nem is csökkent. Ez pedig a fehéroroszokra nézve volt hízelgõ. Az 55-43-ról induló negyedik negyedben azonban helyreállt a világ rendje, a fehéroroszok kipukkadtak és a végén Carrie Graf csapata 83-59-es gyõzelmet aratott.

A címvédõnél Snell (17 pont) és Harrower (13 pont) remekelt, míg Jackson halványabb volt. A mérkõzés krónikájához hozzátartozik, hogy a kisebb sérüléssel bajlódó Penny Taylor is pályára lépett.

Kína-Kanada 61-65 (23:18) (14:12) (13:22) (11:13)

Ausztrália – Fehéroroszország 83 – 59 (24:21) (18:11) (13:11) (28:16)

Az A-csoport állása

1. Ausztrália (155–106) 4 pont
2. Fehéroroszország (127–140) 3 pont
3. Kanada (112–133) 3 pont
4. Kína (118–133) 2 pont

A B-csoportban az Egyesült Államok simán verte Szenegált. Az afrikaiak még edzõpartnerei sem tudtak lenni a trónkövetelõnek. Egy negyed alatt már 19 pontos különbség alakult ki a csapatok között, a lefújás pillanatában pedig 108-52 állt az eredményjelzõn. Az amerikaiaknál minden nevezett játékos pályára lépett és a fiatal Maya Moore töltötte a legtöbb idõt a parketten, a maga 24 percével. Geno Auriemma csapatából ezúttal hatan jutottak 10 pont fölé.

A négyes másik párharcában sem voltak nagyobb izgalmak. A franciák 69-55 arányban verték a görögöket. A gall siker ténye nem meglepetés, a különbség és a játék egyoldalúsága már annál inkább. 9-0-ás futással indultak a franciák, majd egyszer még felzárkóztak a hellének, de a nagyszünetben már 17 pont tátongott a két gárda között.

A franciák hibái miatt a harmadik negyedben Maltsiék kozmetikáztak az eredményen, de már nem sikerült szorossá tenniük a csatát. A gyõztes csapatból a 19 pontos Miyem emelkedett ki. A görögöktõl ezért a produkcióért nem lehet dicsérni senkit, Maltsi gyengélkedése mellett egyetlen társa sem tudta átvenni a karmesteri pálcát.

USA – Szenegál 108 – 52 (30:11) (28:14) (28:11) (22:16)
Franciaország – Görögország 69 – 55 (20:12) (20:11) (11:17) (18:15)

A B-csoport állása

1. Egyesült Államok (207–125) 4 pont
2. Franciaország (152–100) 4 pont
3. Görögország (128–168) 2 pont
4. Szenegál (97–191) 2 pont

A C-csoport nyitó meccsén Spanyolország simán verte Dél-Koreát. Az elsõ negyedben még fej-fej mellett haladtak a csapatok (23-23), majd a szünetre 6 ponttal elléptek a hispánok. A harmadik negyedben 51-37-nél már 14 ponttal ment Jose Ignacio Hernandez alakulata, a vége pedig 84-69 lett. Egyoldalú találkozó volt.

A spanyoloknál egy sokáig emlékezetes teljesítményt láthattunk, miután Sancho Lyttle 28 ponttal járult hozzá a sikerhez. A center mellett ismét Valdemoro villogott. Az ázsiaiaktól csak a 23 egységig jutó Yeon Ha Beon dicsérhetõ.

Ebben a csoportban Mali majdnem meglepetést okozott. A spanyolok által csütörtökön kivégzett afrikaiak megszorongatták a továbbra is gyengélkedõ brazilokat. A találkozón három negyed után csak 58-54-re ment a legutóbbi VB negyedik helyezettje. A negyedik periódusban aztán fokozatosan fáradtak az afrikaiak, a dél-amerikaiak pedig rutinból behúzták a kötelezõ gyõzelmet.

A brazilok megismételték a Dél-Korea elleni produkciójukat, nem dobtak igazán jól és 28-46 arányban elveszették a lepattanó csatát. A gyõztes csapatból a két nagy világsztár, Castro Marques és Érika de Souza mellett a 20 egységig jutó Helen Luz remekelt. A braziloktól csapatszinten azonban jóval több kell.

Spanyolország – Dél-Korea 84 – 69 (23:23) (13:7) (21:18) (27:21)

Brazília – Mali 80 – 73 (14:12) (22:19) (22:23) (22:19)

A C-csoport állása

1. Spanyolország (164–105) 4 pont
2. Brazília (140–134) 3 pont
3. Dél-Korea (130–144) 3 pont
4. Mali (109–160) 2 pont

A D-csoport elsõ pénteki meccse emlékezetes csatát hozott két kiscsapat között. Japán egy utolsó másodperces duplával verte Argentínát. Fordulatosan alakult a mérkõzés, a szoros elsõ negyed után, a második szakaszban 20-27-re elhúzott Japán, de elõnyüket nem tudták megtartani. A szünetben csak 31-34-re vezettek az ismét igen pontatlan dél-amerikaiak ellen.

A harmadik periódusban újra elléptek a távol-keletiek, így a negyedik negyed 42-48-as Japán vezetésrõl indult. A negyedik 10 percben a fáradtság jelét mutatták a japánok, így 1 perc 29 másodperccel a lefújás elõtt 56-55-nél már Argentína járt elõrébb. 58-57-es argentin vezetésrõl indíthattak támadást 25 másodperccel a lefújás elõtt a Japánok. Argentínának még nem volt csapathibája ekkor, így négyen is szabálytalankodhattak következmények nélkül. Ezt meg is tették. 2 másodperccel a lefújás elõtt oldalról jöhetett Japán. A labdát Oga kapta és úgy, mint a férfi VB-n Tunceri Szerbia ellen, betört a palánk alá és gyõztes kosarat szerzett.

A nap nagy európai rangadóján, az Oroszország-Csehország találkozón, nem láthatott sziporkázó játékot a hazai publikum. Mindkét együttes sokat hibázott, a szünetben a kevesebbet rontó, de önmagukhoz képest kritikán alul pattogtató oroszok vezettek 11 ponttal. A csehek legnagyobb problémája az volt, hogy Horákován kívül senki sem talált be.

A harmadik negyedben Szokolovszkij mester tanítványai eldönthették volna a találkozót, azonban továbbra is rengeteget hibáztak, amit ha nem is könyörtelenül, de azért kihasználtak a hazaiak. A negyedik periódusnak 6 pontos orosz elõnnyel vágtak neki a felek. Ebben a szakaszban is egymás hibáiból éltek a hölgyek, a különbség sem változott. Az utolsó 2 percre 7 pontos orosz elõnnyel fordultak a gárdák. A végjátékban Korstin és Becky Hammon is elkövetett egy-egy óriási hibát, amibõl feljöttek a csehek, sõt 55-51-nél egy sportszerûtlen hiba után akár egyenlíthettek volna, de ez már nem jött össze. Gyõzött a két gyenge napot kifogó csapat közül a kicsit összeszedettebb. Ha a brazilok esetében úgy fogalmaztunk, hogy ennél több kell, akkor ez az oroszokról is elmondható.

A mérkõzésrõl csak Hana Horaková zseniális játékát és 21 pontját érdemes kiemelni.

Argentína – Japán 58 – 59 (18:17) (13:17) (11:14) (16:11)

Oroszország – Csehország 55 – 52 (12:9) (21:13) (9:14) (13:16)