U16-os EB 2015: gyõzelem Lettország ellen

:

:

A magyar válogatott gyõzelemmel kezdett a Portugáliában zajló U16-os A-divíziós Európa-bajnokságon. Magyar Gergely együttese 86-69-re múlta felül Lettországot.

Fotó: FIBA/Rébay Viktor

A kontinenstorna elsõ napján az a lett válogatott volt az ellenfél, akikkel az EYOF alkalmával már találkoztak a mienk. Akkor 62-53-as gyõzelmet aratott a magyar csapat, miközben a negyedik negyed elején már a 19 pontot is elérte az elõnyünk.

Ezúttal a lettek kezdtek jobban, egy perc alatt 6-0-ra léptek el. A magyar válogatott 11-6 után egy 7-0-s szériával fordított. Az elsõ szakasz utolsó három percébe 16-15-ös elõnyrõl érkeztünk, de ebben a periódusban már nem született több magyar találat. A riválisunk még kétszer volt eredményes, így 10 perc után 19-16-ra ment Lettország. A fontos statisztikai mutatókban szinte nem is láthattunk különbséget. Az elsõ szakaszban a magyar csapatból Gereben Lívia mutatott ponterõs játékot, 7 pontnál tartott ekkor.

A második negyed Mérész Beatrix hat pontjával indult, amivel 22-19-re fordítottunk. Ezt követõen Boros Dorka is eredményesnek bizonyult, miközben az elsõ lett találatra 5 percet kellett várni. Igaz, ekkor belelendült ellenfelünk, 24-19 után fél perc alatt egy 6-0-s futást csináltak. Lélektanilag a legjobb pillanatban jött Juhász Dorka triplája, hiszen sikerült megtörni a lettek lendületét. Idõt is kértek, de ezek a percek egyértelmûen a mieinkrõl szóltak. Lelik Réka hármasa után 34-25-ös elõnyben voltunk. Az elsõ negyedhez hasonlóan azonban ezen szakasz is egy kosárszegény idõszakkal zárult, amit kihasználva a lettek 34-32-re zárkóztak fel.

A félidei statisztikán azt láthattuk, ha minimálisan is, de vezetünk a lepattanókat tekintve. Emellett kevesebb eladott labdánk volt. A dobóforma miatt viszont egyik oldalon sem lehetett elégedett a szakmai stáb.

A harmadik negyed elején Juhász Dorka 2+1-es megoldásával és Lelik triplájával 40-32-es elõnyre tett szert a magyar csapat. A folytatásban 5-8 pont között sikerült õrizni az elõnyt. A játék képe kifejezetten biztatóan alakult. Voltak szerzett labdáink, sõt a negyed végén azt láthattuk, hogy ezekbõl az elsõ 30 percet tekintve 17 pontot ért el a magyar csapat. Bár a lettek 47-43-ra még felzárkóztak, de 53-43-nál már 10 egységgel vezettünk. A harmadik negyedben Juhász 7, Lelik 5 pontot szerzett.

A záró szakasznak 57-49-es elõnyrõl vágtunk neki. Lényegesen pontgazdagabb találkozót vívott a két együttes, mint az EYOF nyitó napján. A lettek a negyedik etapban még háromszor is felzárkóztak 6 egységre (57-51, 59-53, 61-55), de ennél közelebb nem kerültek. Lelik újabb triplájával – a mérkõzésen összesen ötször volt eredményes távolról – 64-55-re módosult az állás. Ez a hármas egy 11-3-as széria kezdete volt. A találkozó utolsó 5 percébe így 72-58-ról érkeztek a csapatok. Bár a lettek egy pillanatig nem adták fel, de innentõl már kézben tartották az irányítást a mieink. A sérült Pusztai Petra kivételével végül mindenki lehetõséget is kapott.

A 86-69-es siker alkalmával a legeredményesebb a 23 pontos Lelik Réka volt, míg Juhász Dorka 18 ponttal és 13 lepattanóval dupla-duplát ért el.

Magyarország – Lettország 86-69 (16-19, 18-13, 23-17, 29-20)

A mérkõzés teljes felvétele megtekinthetõ itt.