UNI-Győr – MÉLY-ÚT – Atomerőmű KSC Szekszárd

:

:

Szerdán megkezdődik az UNI-Győr – MÉLY-ÚT és az Atomerőmű KSC Szekszárd elődöntője. Az egyik fél második sikeréig tartó párharc előtt a két vezetőedzőt kérdeztük a negyeddöntő tapasztalatairól és az elődöntővel kapcsolatos várakozásairól.

Bajnokság, elődöntő 1. mérkőzés
Győr, Széchenyi István Egyetemi csarnok, szerda 17:00

Iványi Dalma, vezetőedző UNI-Győr – MÉLY-ÚT: Nagyon nehéz volt a negyeddöntő második mérkőzése. Előzetesen is úgy készültünk, hogy a TFSE-vel a szezon folyamán megvívott mérkőzéseink közül az lehet a legnehezebb. Úgy éreztem, hogy végig koncentráltak maradtak a lányok, még akkor is, ha a negyedik negyedben a zóna ellen volt egy kisebb hullámvölgyünk, nem találtunk be néhány percig és ez kicsit elbizonytalanított minket. Az akarattal, a fegyelmezettséggel és a koncentrációval mindig átbillentettük magunkat a holtpontokon és ezért is sikerült megnyerni a mérkőzéseket. Ki tudtuk használni, hogy hosszabb a kispadunk és fizikálisan jobban bírjuk az ilyen sorozatterheléseket. Szerettük volna lezárni a negyeddöntő szakaszt két mérkőzésből és ezért az utolsó vérünkig küzdöttünk. Örülök tehát, hogy múlt héten szerdán nyertünk. Nagy siker a csapatunknak, hogy bejutottunk a legjobb négybe. Függetlenül attól, hogy jól szerepeltünk az alapszakaszban, a szezon elején az elődöntő elérését tűztük ki egy magas célnak és ezt sikerült teljesíteni. Nagyon büszke vagyok a lányokra!

Korábban kérdeztél a triplamutatóról, melyhez kellett, hogy a TF zónavédekezést válasszon. Illetve azt tudom erre mondani, hogy mindig benne van a játékunkban és nem volt úgymond egy külön készülés. Talán ez is a koncentráltsággal függ össze. Jobbak voltak a kiválasztásaink, mint a szezon folyamán. Ennek tudom be, hogy jobb helyzeteket dobtunk el és ebben is látszik, hogy maximálisan figyeltek minden egyes mozdulatra a lányok. Ezen felül ha a mezőnysort nézzük vagy akár a belső posztos játékosokat, mint Török Ági vagy Kadri-Ann Lass, mindenkinek benne van a játékában a hárompontos dobás. Jókor jött ki, hogy a dobásbiztonságunk erősödött.

Nagyon nehéz lesz a Szekszárd elleni elődöntő párharc. A hazai pálya ellenére úgy gondolom, hogy nem mi vagyunk az esélyese a párharcnak. Ezt nem azért mondom, hogy levegyem a terhet a lányokról. Azt is beszéltük a csapattal, hogy nem szabad megelégedni és nem szeretném azt látni a játékosokon, hogy hátradőlnek a négybe jutással és azzal, hogy elértük a kitűzött célt. Azt várom, hogy menjünk tovább. Az a játék, amit a TF ellen mutatottunk, a magabiztosság, a küzdeni tudás, a fegyelmezettség erőt kell, hogy adjon. Ha ugyanígy játszunk, koncentráltak leszünk és az utolsó vérünkig hajtunk, akkor bármi történhet. Azt a “gyilkos ösztönt” szeretném látni a lányokon, ami megvolt a TF ellen. Egész évben keményen dolgoztunk és most tehetjük fel az “i”-re a pontot. Vegyük el azt, amiért megdolgoztunk – így megyünk neki ennek a párharcnak és mindent igyekszünk kiadni magunkból.

Három alkalommal játszottunk ebben a szezonban a Szekszárddal, kétszer a bajnokság és egyszer az Európa Kupában. Minden alkalom tapasztalatait értékelni kell. A Szekszárd nagyon erős, DeWanna Bonner leigazolásával tovább erősödött. Az Európa Kupa buborékban, amikor vereséget szenvedtünk tőlük, akkor megmutatkozott, hogy nálunk tapasztaltabb csapat ilyen döntő helyzetekben. Kulcspillanatokban nagyon jól összezárták, jó sikerült a formaidőzítésük. Ezt várom tőlük az elődöntőben is. Itt nagyon fontos lesz az, amit az előbb mondtam, hogy a TF elleni győzelmeket fel tudjuk használni arra, hogy mi is magabiztosan lépjünk pályára. Meghatározó lesz, hogy fizikálisan hogy vesszük fel a harcot. A TF ellen mi voltunk fölényben és ezt ki is tudtuk használni. Itt a Szekszárddal olyan forma-forma helyzetben vagyunk és ezért fontos, hogy a mérkőzéseken minden pillanatban fizikálisan versenyképesek, agresszívak és koncentráltak legyünk. Meg tudjuk keresni, hogy hol van előnyünk velük szemben és azokat megcsinálni támadásban, illetve védekezésben.

Zseljkó Djokics, vezetőedző Atomerőmű KSC Szekszárd: A negyeddöntővel kapcsolatban azt tudom mondani, amit már korábban is nyilatkoztam, hogy ha nincs a Covid probléma és a két magas posztos külföldi játékosa nem dől ki a Csatának, akkor biztosan negyedikek és nem velük játszunk. Nagyon jó csapatnak tartom őket, akik veszélyesek minden posztról és például több hárompontos kísérletük van, mint kétpontos. Női kosárlabdában kevesebb olyan játékos van, aki jól tud egy-egyezni, inkább több elzárásra, labda nélküli mozgásokra építenek az edzők. A Csata viszont sok jól egy-egyező játékossal rendelkezik. Erre külön készültünk. Nagyon örülök annak, hogy két mérkőzésből le tudtuk zárni ezt a párharcot, aminek köszönhetően egy kis pihenőt tudtam adni a csapatnak. Nem volt könnyű. Az első meccs végeredménye szerintem nem adja vissza a játék képét, mert a Csata 25 percen át jól tartotta magát. A második meccsre még jobban készültünk és jól játszottunk az első félidőben, kaptunk 23 pontot és 44-et szereztünk. Utána a klasszikus “öltözőben maradtunk” helyzetbe kerültünk. Talán a szünetben én is hibáztam. Lehet, hogy nem is kellett volna az öltözőbe menni, hanem a pályán mondani pár dolgot és lányok melegítettek volna. Mi már akkor tudtuk, hogy megkaptuk a Final Four-t és kicsit arra figyeltünk.

Ez már tanulság az elődöntőre is, nem szabad engedni, hogy az edzők, a játékosok figyelmét elterelje a Final Four. Az aktuális párharccal kell foglalkozni. A második félidőben a Csata agresszíven játszott, mi rosszul reagáltunk erre, percek alatt visszajöttek egálra és teljesen új meccsen kezdődött. A fáradtság ellenére megmaradt a koncentrációnk és végül befejeztük a párharcot. Sok sikert kívánok a Csatának! Kicsit rossz ízt ad a mérkőzésnek Horváth Betti bokasérülése, mielőbbi gyógyulást kívánok neki! Összességében hasznos párharc volt a negyeddöntő, amiből lehet tanulni. Ráadásul Maja Skoric nyolc hét után visszatérhetett. A rájátszás során nagyon nehéz már játékost formába hozni. A második meccsen Erica McCall volt a kimaradó légiósunk. Nagyon örültem Maja Skoric szép játékának. Nem tudom, hogy az elődöntőben mennyi lehetőség lesz variálni a csapatot, jó volt látni, hogy a kihasználta a perceket, amiket meccs-ritmusban tölthetett.

A Győr elleni párharcra rátérve azzal kezdeném, hogy szerintem fantasztikusan dolgozik a szakmai stáb Iványi Dalmával az élen. Azt a kosárlabdát képviselik, amit Pécsen játszottunk éveken keresztül. Két alappillérre építenek, nyomást helyeznek labdára és az első passz védésére, elzárások törésére testtel. Modern kosárlabda jellemzi őket: keményen, agresszívan védekeznek és abból gyorsindításokat vezetnek. A pontjaik 40-50%-át ebből érik el. A keretet is ennek megfelelően alakították ki. Még centerposzton is olyan játékosa van a Győrnek Beatrice Mompremier személyében, aki nagyon jól fut. Nagyon tetszik az is, hogy vannak olyan játékosaik, mint Weninger Virág és Dombai Réka, akik képesek feláldozni saját magukat, nem csinálnak problémát a kipontozódásból és esetenként faulthatáron túl is védekeznek az irányító posztú játékosokon. Próbálják maximálisan végrehajtani azt a feladatot amit kapnak védekezésben. Én is sokszor azt tapasztalom, amikor a játékosok kapnak fontos feladatokat védekezésben és azt jól hajtják végre, akkor utána támadásban is eredményesek. Van mire koncentrálni és az jó motivációt ad nekik. Az előbb említett játékosok a TF ellen jól is játszottak, eredményesek voltak távolról és még előrébb léptek a triplamutatót tekintve.

Érdekes kérdés lesz, hogy mit fognak engedni a játékvezetők, mert nem szeretném, hogy például Studer Ágnes megsérüljön a Final Four előtt. Figyelni kell centerposzton a már előbb említett Beatrice Mompremierre, akit az 5-6 évvel ezelőtt Magyarországon játszó Naignouma Coulibaly-hoz tudnék hasonlítani olyan szempontból, hogy mindenáron megy a lepattanókért. Fontos taktikai rész, hogy el tudjuk érni, Mompremier ne domináljon a lepattanókban. Itt is érdekes kérdés lesz, hogy a játékvezetők mit engednek, mert a győri FIBA buborékban kapott négy támadófaultot, nem engedtek meg annyi mindent Mompremiernek, mint a bajnokságban. Én hiszek abban, hogy a játékvezetők magas szinten fognak fújni, mert nagyon magas szintű kosárlabdát várok a párharcban. Ahogy a két szakmai stáb jó scoutingot csinál, úgy ugyanerre számítok a játékvezetőktől, hogy készüljenek fel a játékosokból. Azért is örülök ennek a párharcnak, mert a Velence is hasonló stílusban játszik, agresszívan, sok indítással. Nem akarok még foglalkozni a Európa Kupa Final Four párharcunkkal, de természetesen olyan szemmel is nézni kell az elődöntőt, hogy ezt a kosárlabdát megtapasztaljuk.

Ki emelni Török Ágnest is, aki fiatal csapatkapitányként sokat fejlődött. Összességében tehát egy komplett csapat a Győr. Az látszódott, hogy kisebb rotációval játszottak a negyeddöntőben. Hét játékost forgattak, a nyolcadik, kilencedik csak pár percet kapott. Ez olyan szempontból érdekes, hogy ezt a szerda-péntek és szükség esetén vasárnap ritmust ki fogja jobban bírni. Mi mindent megteszünk, hogy jól felkészüljünk és rögtön első meccsen nyerni tudjunk Győrben. Hiszünk abban, hogy jobb csapat vagyunk, de ezt a pályán is be kell bizonyítani.