Zalaegerszegi helyzetértékelés – interjú Ambrus Péterrel
:
:
A ZTE NKK az idei évadnak jelentősen megfiatalított kerettel vágott neki. Mielőtt ráfordulnánk a bajnokság hajrájára, a sereghajtó zalaegerszegi gárda vezetőedzőjét Ambrus Pétert kértük helyzetértékelésre.
Kezdjük az aktualitásokkal, milyen munkát terveztél a bajnoki szünetre?
Amolyan alapozás jelleggel állóképesség és erőfejlesztésre kerül sor. Emellett egyéni technikai képzés zajlik, 1:1 védés és támadás. Ezt követően szép apránként építjük fel a rendszert az 5:5 játékig. Mindenképpen az alapvető képességek fejlesztésén van a hangsúly ezekben a hetekben.
Mányoky Judit január elején bokasérülést szenvedett. A kiválása mennyiben írja felül a játékotokat?
Mindenképpen veszteség a csapatnak. Még két-három hét biztosan rehabilitációval telik számára és utána megnézzük, hogy miként tud visszatérni a napi munkába. Nyilván felülírja a terveinket, mivel a rotációnk eddig sem volt bő. Ráadásul támadásban az a 10, extra teljesítménnyel esetenként 15-18 pontja egyértelműen hiányzik.
Muszáj a fiataloknak felnőni a feladathoz, előre kell lépniük. Más csapatoknál ilyen fiatal játékosok ennyi percet nem kapnak és ezt ki kell használniuk. Fontos lenne, hogy tényleges mutatókkal is alátámasszák, hogy ennyi lehetőségük van.
Talán a motivációt is lehet erre építeni? Gondolok itt arra, hogy aki kiemelkedő teljesítménnyel felhívja magára a figyelmet, az megalapozhatja élvonalbeli karrierjét.
Abszolút így van. Erre biztatjuk a fiatalokat és ez lehet számukra egy motiváció, hogy egy karriert el lehet indítani ezzel a lehetőséggel. Megmutathatják, hogy akár védekezésben, akár támadásban egyéni vagy csapatszinten az élvonalban használható játékosok. Nagy esély és szeretnénk, hogy éljenek ezzel, mert ilyen nem sokszor adatik meg.
Teszik a dolgukat, edzésen mindenki, mérkőzésen még kevés játékosnak jött ki igazán. Horváth Fruzsinát tudnám kiemelni, aki az U18-as válogatottba meghívást kapott. Ez nekünk és a játékosoknak is visszacsatolás, mert egy korosztály válogatottjába bekerülni nagy dolog.
Egy kicsit nézzük a teljes szezont. Miként értékeled az eddigi időszakot? Nem is feltétlenül a számszerű eredményeket, hanem a megtett utat?
Nagyon nehéz időszakát éli a női kosárlabda Zalaegerszegen. Kérdéses volt az indulás, amit a klubvezetés vállalt. Az elsődleges cél, hogy életben maradjunk, a második, hogy az NB1-es tagságot megőrizzük
Az biztos, hogy reálisan kell látni a helyzetünket és annak megfelelően dolgozunk. Apró lépésenként próbálunk előre jutni. Most már az eredményekben ez úgy tükröződik, hogy nincsenek olyan nagy arányú vereségek. Nyilván beleszaladtunk egy-kettőbe, amin a játék mutatott képe értékelhetetlen, de például a Vasas ellen 10 ponton belül volt a végeredmény és nem mutatkoztak olyan nagy hullámvölgyek. Ez egy járható út, amin haladhatunk tovább. Ezért van ez a mostani alapozás is. A képességbeli hiányokat fejlesztve, a technikai és taktikai tudást szélesítve előre lehet jutni.
Hiszek benne, hogy tudunk még szorosabb mérkőzéseket is játszani. Még négy meccs van vissza az alapszakaszból és arra koncentrálunk, hogy megnehezítsük az ellenfelek dolgát. A kieséses szakaszban pedig meglátjuk, hogy tudunk-e még tovább javítani.
A mérkőzéseiteket nézve nekem a legszembetűnőbb a harmadik negyed ritmusvesztése volt. Több alkalommal ilyenkor alakult ki nagy különbség. Ezt minek tudod be?
Sajnos visszatérő jelenség. Valóban sok mérkőzésünkön ott lett nagy különbség. Voltak nagyon jó első félidei teljesítményeink és utána a harmadik negyedet teljesen más ritmusban játszottuk le. A mérkőzéseket próbáljuk olyan ritmusban kezdeni, amivel meccsben maradhatunk, ezzel viszont az energiatartalákainkat feléljük és mivel kisebbek a rotációs lehetőségeink, a harmadik negyedre a kulcsjátékosaink többször elfáradtak.
Elsősorban a koncentráció hiányzik ilyenkor. Nem tudunk ritmusos támadásokat vezetni. Sorra kapunk pontokat, aminek az az eredménye, hogy még jobban elmegy a motiváció és az önbizalom támadásban. Felnéz a játékosra a táblára, látja, hogy 30 pont a különbség és onnantól nagyon nehéz. Ez egy olyan határ, amit sokszor nem tudtunk leküzdeni. Próbálkozunk ezen átlendülni, hiszen ez kulcs lehet, hogy szorosabb eredményt ki tudjunk alakítani.
Nem könnyíti meg a helyzeteteket az idei nagyon speciális versenynaptár. Vannak erős időszakok heti két mérkőzéssel, de most például egy négyhetes bajnoki szünetben beszélgetünk. Egy ilyen fiatal keretet mennyire lehet élesen tartani ilyen hullámzó menetrend mellett?
Meg kell találnunk a megfelelő terhelés és pihenés arányt. A játékosok nagy része iskolába jár és nekik a tanulás az elsődleges az edzések mellett. A rosszban is van valami jó, mert online oktatás zajlik és nem kell iskolában lenniük. Így könnyebbséget jelent, hogy a délelőtti edzéseken ott tudnak lenni és plusz egyéni képzéseket kaphatnak. Ez nagyban segíti a munkánkat.
Most nincs annyi mérkőzésünk, előtte pedig 3-4 naponta játszottunk, talán a kettő között lenne jó ritmusa a bajnokságnak, de ezzel természetesen nem csak mi vagyunk így. Több csapat küzd ezzel a jelenséggel. Nyilván az edzéseket az adott héten a mérkőzésekre való készülés tükrében kell összeállítani.
Nekünk most egy alapozási időszaknak kellett következnie. A legjobb játékosunk a bosnyák válogatottban dolgozott a héten. Fiatalokkal és a néhány rutinosabb játékossal végezzük a munkákat.
Jön majd az alsóházi rájátszás és az eddigi eredményeket nézve a PINKK Pécsi 424 van hozzátok a legközelebb. Le lehet szűkíteni a játékosok felé egy párharcra a folytatást?
Nyilván érzik ennek a párharcnak a súlyát. A PINKK-nek ez a két győztes mérkőzése van ellenünk. Mindenképpen ez egy olyan párharc lesz, ahol mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy közelebb kerüljünk ellenfelünkhöz vagy győzzünk. Természetesen az alapvető elvárás idén, hogy hétről hétre fejlődjünk, jobbak legyünk, de ennyi hét után most már ki kell tűzni egy olyan célt, hogy meg kell próbálni győzelmet szerezni.
Ugyanakkor az alsóházi rájátszásban nem csak a PINKK lesz az ellenfél. Nekünk például egy Vasas játékstílusban jobban fekszik, kétszer szoros mérkőzést vívtunk velük. Az aktuális játéknap, pillanatnyi forma, a ritmus, adott esetben sérülések, hiányzó játékosok fognak itt dönteni.
Zárásul egy kicsit a személyes élményeidről kérdeznélek. Ez az első éved a női élvonalban vezetőedzőként. Milyenek a benyomásaid?
Utánpótlásban dolgoztam, sőt dolgozok most is fiú vonalon a ZTE-nél immár 10 éve. Bencze Tamással már ápoltunk munkakapcsolatot, amikor a zalaegerszegi férfi csapatnál volt vezetőedző. Amikor a nőknél kinevezték szakosztály vezetőnek, sportszakmai menedzsernek, akkor hívott vezetőedzőnek. Óriási megtiszteltetés számomra, hogy ilyen fiatalon elérhetek ide. Élni akartam ezzel az eséllyel, hiszen “mikor, ha nem most”.
Tisztában voltam azzal, hogy nehéz feladatot kapok. Amikor elvállaltam, a játékoskeret nem állt rendelkezésre. Augusztus második felében kellett összerakni. Befolyásolta a lehetőségeket a klub anyagi helyzete és az, hogy ilyen későn már korlátozottan álltak rendelkezésre játékosok. A külföldieket tekintve szerintem kiváló irányítót találtunk. Magas posztokon lehetett volna erősíteni, erre voltak is tervek, de az anyagiak miatt nem sikerült. A kitűzött célok elérése, hogy legyen pár győzelmünk és az alsóházban versenyképesek legyünk, be kellett látni, hogy nem fog menni. A jelenlegi lehetőségeink arra alkalmasak, ahol most állunk. Ezt nem jó kimondani és megélni, hogy minden meccsre úgy megyünk ki: jó eséllyel vereséggel fog végződni.
Muszáj azonban olyan képet mutatni, hogy nem mindegy milyen az a vereség. Ki lehet kapni feltett kézzel és úgy is, hogy mindent megtettünk és a végsőkig küzdöttünk. Ez egy nagyon jó tanuló év. Ezúton is köszönöm a lehetőséget, meglátjuk mit hoz a jövő, de szeretném folytatni és megmutatni a tudásomat, hogy egy ütőképesebb csapattal mire tudnám vinni.