Ausztrália a bronzérmes

:

:

Ausztrália végig vezetve 83-74-re verte Oroszországot az olimpiai nõi kosárlabda torna bronzmérkõzésén. A 25 pontos Jackson, a 21 pontos Harrower és a 17 pontos Batkovic vezette gárda a harmadik negyed végén már 16 pontos elõnyben volt. Becky Hammon a negyedik szakaszban kirángatta a gödörbõl a társait, de az oroszok fordítani már nem tudtak.

Ausztrália – Oroszország 83-74 (17-16, 21-14, 19-13, 26-31)

Legjobb dobók:

AUS: Jackson 25, Harrower 21, Batkovic 17
RUS: Hammon 19, Belyakova 10, Petrakova 10

Elérkezett a Londoni Olimpia bronzmérkõzése Ausztrália és Oroszország között. Teljesen ellentétes érzésekkel léptek pályára az elõdöntõk után a csapatok. Az ausztrálok az egész szakma elismerése mellett egy – a nagy különbség ellenére is – fantasztikus összecsapáson kikaptak az Egyesült Államoktól. Az oroszok ellenben teljesen szétesett csapat hatását keltették Franciaország ellen és hatalmas vereséget szenvedtek.

Az orosz szakmai stábot gyakran megtalálták azzal, hogy nem tették le a voksukat egy alapcsapat mellett. Ezúttal a csütörtöki kezdõötöshöz képest is volt egy változás. Natalia Vodopyanova kezdett Olga Arteshina helyett. Pontatlan játékkal indult a mérkõzés, 1 perc 46 másodpercet kellett várni az elsõ pontra. Ekkor a pályafutása utolsó mérkõzését játszó 37 esztendõs Kristi Harrower talált be, melyre éppen Vodopyanova válaszolt.

Az elsõ szakaszban fej-fej mellett haladtak a csapatok. 10 perc után az oroszok számára tarthatatlan Batkovic duplájával 17-16-ra vezettek az ausztrálok. Lehetett volna ennél jóval nagyobb különbség is, de Carrie Graf együttese az elsõ négy büntetõjét kihagyta a találkozó elején. A második szakasz elsõ perceiben sem változott még a játék képe. Vodopyanova és Kuzina duplájával vezettek is az oroszok. 20-19 után fordult nagyot a világ, amikor Hammon eladott egy labdát és Kuzina elvágott a semmibe egy triplát. Az ausztrálok ez idõ alatt csináltak egy 7-0-s futást, amivel 26-20-ra léptek el.

Az oroszok problémáit tovább tetézte, hogy a mai egyik legélesebb játékosuk Marina Kuzina a harmadik személyi hibáját is begyûjtötte. Elkezdett nõni a különbség a két gárda között és Samantha Richards mesteri duplája után már 32-24-es elõnyben voltak az ausztrálok. Boris Sokolovsky idõt is kért, majd Grishaeva és Vodopyanova is betalált, sõt 34-28-nál támadhattak az oroszok, hogy még közelebb kerüljenek. Ekkor azonban Petrakova hibázott, mely után a negyed végjátékára 38-28-nál a 10 egységet is elérte a differencia. A másodiki szakasz Becky Hammon találatával zárult, így 20 perc után 38-30 állt az eredményjelzõn.

A félidei statisztikát böngészve kiemelendõ, hogy az ausztrálok 66%-al (14/21) dobták a duplákat, míg az oroszok 50%-al (13/26). A triplákkal álltak hadilábon a csapatok. Az elmúlt három Olimpia ezüstérmesénél 5 kísérletébõl 1 bizonyult sikeresnek, míg az oroszoknál 8 dobásból egy sem talált utat a gyûrûbe. Az ausztrálok a lepattanókért folytatott csatát 20-16-ra nyerték az elsõ félidõben, miközben Batkovic 12 pontnál járt.

A harmadik negyed elején nagyon bekezdtek az oroszok, Belyakova bevágott egy triplát, majd Danilockhina is eredményes volt. Ezzel 38-35-re módosult az állás. Az 5-0-ra egy 8-0-s futás érkezett válaszul, mely során Snell triplából volt eredményes, illetve Batkovic és Jackson is betalált. Ezzel 3 perc alatt 48-35-nél kétszámjegyûre hízott a differencia. A harmadik szakasz második felében állandósult a két gárda között a 10-12 pontos különbség. Az ausztráloknál Jackson és Harrower remekelt. A negyed hajrájában a 16 egységet is elérte Carrie Graf alakulatának elõnye, de a harmadik szakasz végül Hammon duplájával zárult.

Hammon találata ébresztõ volt az oroszoknak. A honosított klasszis a negyedik szakaszban 15 pontot jegyzett. A némileg fáradni látszó és az orosz feltámadástól érezhetõen elbizonytalanodó ausztrál alakulat elõnye folyamatosan csökkent. 65-50 után 72-64-nél Petrakova tripláját követõen az utolsó 4 percre 10 pont alá olvadt a differencia. Hammon klasszisa mellett az orosz felzárkózáshoz nem kevés szerencse is kellett, legalább két olyan szituáció volt, amikor a gyûrûbõl perdült ki a labda, miközben igen mázlis duplák estek be Boris Sokolovsky lányainak.

Az utolsó perchez közeledve Petrakova két büntetõjével 76-71-nél 5 pontra olvadt a különbség, ráadásul az addig 17 pontot jegyzõ Batkovic kipontozódott. A végjátékban ennél az 5 pontnál közelebb nem kerültek az oroszok, Jackson azonnal válaszolt egy bravúros palánk alatti találattal. Ezt követõen Petrakova büntetõt hibázott, majd jöttek a faultok. Harrower keze nem remegett meg, hatból öt büntetõt értékesített és ezzel 83-74-re nyert Ausztrália. Három ezüstérem után az ausztrálok gyõzelemmel fejeztek be egy Olimpiát, csak éppen ez a gyõzelem nem a döntõben, hanem a bronzmérkõzésen született.