EB 2015: hatalmas izgalmakkal kezdõdtek a középdöntõk

:

:

Szerdán Debrecenben megkezdõdött a magyar-román közös rendezésû Európa-bajnokság második szakasza, a középdöntõk. Az E-csoport három mérkõzése nagy csatát, köztük egy utolsó másodperces sorsdöntõ triplát hozott. Összefoglaló.

A játéknap elsõ találkozóján Törökország 61-41-re gyõzte le Montenegrót. A törökök 7-0-val kezdték a mérkõzést és az elsõ szakasz végén már 20-8-ra vezettek. A második negyedben 26-10 után Montenegró egy 11-2-es sorozatot csinált, amivel a félidõre 28-21-re kapaszkodott fel. Momir Milatovic együttese úgy tudta nyílttá tenni a mérkõzést, hogy Jelena Dubljevic a 13. percben megsérült és már nem is tudott visszajönni.

MTI Fotó: Czegledi Zsolt

A harmadik negyed elején Robinson duplája után 30-26-nál jegyezhettük fel a legszorosabb mérkõzésállást. Ezt követõen jött Sanders és Yilmaz, ketten együtt két perc alatt 11 pontot hoztak össze, amivel 41-26-ra módosult az állás. Alben triplájával, majd Vardarli ziccerével pedig 46-26-ra vezetett már Törökország. Innen a vezérét veszített montenegrói együttesnek nem volt visszaút. Közel 10 játékpercen át mindössze egy duplát jegyeztek. 58-28-nál pedig a teljes kiütés is benne volt a játékban. A hajrában Montenegró kozmetikázott az eredményen. Yilmaz 18 ponttal lett a mérkõzés legeredményesebbje.

A játéknap második mérkõzésén Csehország Hanusova utolsó másodperces triplájával 73-70-ra gyõzte le Fehéroroszországot. Szorosan alakult a mérkõzés, de a találkozó elsõ három negyedét a fehéroroszok jórészt kézben tartották. Már az összecsapás elején két triplájuk beesett, igaz az elsõ szakasz hajrájában a csehek is betaláltak távolról. Így 18-17-es elõnnyel fordultak Lubor Blazek tanítványai a második etapra. A fehéroroszok Harding vezérletével visszavették a vezetést. A pontszegény negyedben Likhtarovich és Snytsina egy-egy villanásának köszönhetõen Fehéroroszország került minimális lépéselõnybe.

A 33-31-ról induló harmadik negyedben ugyanúgy megmaradt a 3-5 pont közötti fehérorosz vezetés. A negyed közepén Verameyenka is megvillant és 44-39-nél az is benne volt a levegõben, hogy nagyobb különbséget alakítsanak ki a fehéroroszok. Elhotova triplája azonban visszahozta a cseheket, akik Hanusova pontjainak köszönhetõen a negyed végéig sem szakadtak le. Az utolsó negyed 52-48-as fehérorosz vezetésrõl indult.

A záró szakaszban nagyot fordult a játék képe, a fehéroroszok csúnyán beragadtak. Öt perc alatt mindössze két duplát szereztek, ez idõ alatt a csehek egy 15-4-es szériát csináltak. Az utolsó három percbe 67-59-rõl érkeztünk, amikor Snytsina fújt ébresztõt egy triplával. Úgy tûnt, hogy ettõl függetlenül kézben tartják a hajrát a csehek. Jött azonban Harding, aki 8 másodperccel a vége elõtt egy triplából egyenlített. 70-70-nél Lubor Balzek idõt kért, az utolsó akciónál a csehek fõ célja az volt, hogy a riválisuk már ne vezessen több támadást. Azonban elmaradt a hosszabbítás, mivel Hanusova rendkívül távolról a dudaszópillanatában értékesített egy triplát.

A nap harmadik meccse is bõvelkedett fordulatokban, végül Franciaország 51-42-re verte Görögországot. A találkozó egyoldalúan indult, a gallok 11-2-vel kezdtek. Az elsõ szakaszban a görögök mindössze egy mezõnykosarat szereztek, így 10 perc után 15-6 állt az eredményjelzõn. A második negyedben 20-8-ra megléptek a franciák, mely után 8-10 pont között állandósult a differencia. Túlzás lenne azt állítani, hogy az EB leglátványosabb meccsét láttuk, de a görögök rendkívül szervezett védekezéssel meg tudták zavarni riválisukat, így látótávolságban maradtak.

A nagyszünetben 25-16-ra ment a francia csapat. A harmadik negyedben sem változott a játék képe, a gallok nem találták a görög zóna ellenszerét. A játékrész közepén 30-27-nél már teljesen nyílt csata zajlott a pályán. A negyed utolsó percében 33-32-re zárkóztak fel a hellének, de Dumerc triplájával újra kisebb lépéselõnybe kerültek a gallok.

A negyedik negyedben Kaltsidou triplájával viszont már bekövetkezett a legváratlanabb fordulat, a görögök fordítottak. A francia csapat 39-38 után megrázta magát, Skrela távolról volt eredményes, majd jött Dumerc, illetve Yacoubou és Gruda büntetõi. 45-39-nél 7-0-s szériát csináltak a gallok. A görög csapatban nem volt benne az újabb fordítás, a nagyobb különbség a meccs végi büntetõzésnél alakult ki.

Törökország-Montenegró 61-41 (20-8, 8-13, 22-7, 11-13)
Csehország-Fehéroroszország 73-70 (18-17, 13-16, 17-19, 25-18)
Franciaország-Görögország 51-42 (15-6, 10-10, 11-16, 15-10)