EB 2015: Litvániával lett teljes a negyeddöntõ mezõnye

:

:

Hétfõn este a gyõri középdöntõ csoport küzdelmei is lezárultak a magyar-román közös rendezésû Európa-bajnokságon. Spanyolország, Oroszország és Szerbia mellett nem mindennapi izgalmak közepette Litvánia vívta ki a továbbjutást.

A nap elsõ mérkõzésén Szlovákia 84-62-re verte Horvátországot. A sérülésektõl tizedelt horvát csapat nem tudott felpörögni a számára teljesen tét nélküli mérkõzésre. A szlovákok 16-2-vel kezdtek és már a félidõre 20 pont fölé növelték az elõnyüket. Ezt követõen ugyan a horvátok még becsületbõl kozmetikáztak az eredményen, de a végére ismét nagy különbség alakult ki. Bálintová 29, Toliver 23 pontot szerzett. Iva Ciglar a horvát csapatban nem lépett pályára. A szlovákoknak a gyõzelem után izgulniuk kellett a szerbek sikeréért.

MTI Fotó: Kovács Anikó

A nap második találkozóján két továbbjutó együttes között a csoportbeli helyezések jelentették a tétet, végül a spanyolok 66-57-re verték Oroszországot. A vártnál nagyobb különbség mutatkozott a két gárda között, már a második negyedben a 20 pontot közelítette a spanyol elõny. A záró szakaszban Lucas Mondelo tanítványai 27 egységgel vezettek. Az oroszok az utolsó percben szépítettek az eredményen.

Az igazi izgalmak a záró mérkõzésre maradtak. Litvánia 73-72-re legyõzte Szerbiát és ezzel továbbjutott, miközben kiesett Szlovákia. A szerb csapat 68%-kal dobott az elsõ negyedben és nyolc perc után már 30-12-re vezettek. A folytatásban azonban a litvánok rendezték a soraikat és Okockyte utolsó másodperces félpályás triplájának köszönhetõen a félidõre 40-37-re zárkóztak fel.

A harmadik negyedben fej-fej mellett haladt a két csapat jellemzõen szerb vezetéssel. A záró szakaszban azonban 63-59 után 63-63-nál egyenlített Litvánia, majd Kuktiene és Nacickaite tripláival az utolsó két percbe érve lépéselõnybe kerültek. A szerbeknek akadtak fordítási esélyeik, de egyikkel sem éltek. Litvánia így az Európa-bajnokság egyik legnagyobb meglepetését okozva, de teljesen megérdemelten bejutott a legjobb nyolc közé.

Litvánia-Szerbia 73-72 (17-32, 20-8, 15-14, 21-18)
Spanyolország-Oroszország 66-57 (17-9, 21-12, 14-16, 14-20)
Szlovákia-Horvátország 84-62 (26-16, 21-9, 18-24, 19-13)