Hirdetés
3x3

Értékes tapasztalatokat adott az első 3×3-as EYOF – interjú Károlyi Andreával



:

:

Hirdetés

Múlt héten rendezték a szlovéniai Mariborban az Európai Ifjúsági Olimpia Fesztivált (EYOF). Először szerepelt a játékok programjában a 3×3-as kosárlabda. A magyar U17/U18-as válogatott három vereséggel a 14. helyet szerezte meg. Károlyi Andrea szövetségi kapitánnyal értékeltük a torna tapasztalatait.

Három vereséggel zárt a magyar válogatott a 2023-as EYOF-on. A nyitó napon Romániával (7-17) és a későbbi győztes Lengyelországgal (14-16) szemben maradtatok alul, majd zárásul Litvániától (15-20) szenvedett vereséget a csapat. Realitás vagy csalódás ez a szereplés?

Valahol a kettő között. Előzetesen azt vártam volna, hogy Romániát le tudjuk győzni, míg Lengyelország és Litvánia csapatait – az előéletük alapján – úgy ítéltük meg Földi Szandival, hogy velük nagy kihívás felvenni a versenyt.

Sajnos a románok elleni nyitómérkőzésbe rosszul mentünk bele. Azt a kesztyűt, amit a lengyel és a litván gárda ellen felvettünk, akkor nem tettük meg és nagy vereség lett a vége. Ha most játszanánk le, akkor vélhetően nagyon másként alakulna az a mérkőzés és könnyen lehet, hogy az egész torna is, de örök igazság, hogy a sportban nincsen ha… Így lett a vége, hogy három vereséggel zártunk. Jobb lett volna egy szebb bemutatkozás az EYOF-on.

Miközben a csoportkörrel kapcsolatos gondolatokat szedtem össze, akkor szembesültem azzal, hogy Románia két győzelemmel és lényegesen bizakodóbb hangulatba ment bele a csütörtöki játéknapba, mint mi és végül ugyanoda jutottak. A 3×3 ilyen, ha bekerülsz egy körbeverésbe, akkor az onnantól nagyon lutri. Mi végül azokkal a lengyelekkel játszottuk a legszorosabb és talán legjobb mérkőzésünket, akik később az egészet megnyerték.

Sokszor kitértünk arra, hogy nem nyílt lehetőség nemzetközi felkészülési tornán részt venni. Ha van ilyen, szerinted elkerülhető lett volna a nyitómeccs görcsössége?

Nagyon érdekes ez a kérdés, mert az észtékkel játszottunk edzőmeccset a kezdés előtti napon Mariborban. Gyakorlatilag lepattantunk róluk. Mondta az edzőjük: úgy jött ki a lépés, hogy a legjobb, legerősebb 5:5 játékosaikat tudták elhozni a versenyre. Kifejezetten bizakodva tekintett előre. Nekem is keménynek, határozottnak tűntek, de végül az észtek sem jutottak a nyolc közé.

Egy nappal a kezdés előtt egy edzőmérkőzés egyik csapatnak sem adott többet vagy kevesebbet. Úgymond nem volt hatással a másnapi rajtra. Lehet, ha hamarabb, a felkészülés második-harmadik hétének a végén van lehetőség egy tornára, az előrébb vitt volna minket, de ezt nem lehet megmondani így utólag.

Fotó: MOB

Mi a legfontosabb tapasztalatod az elmúlt hétről?

Az első gondolatom az, hogy a jelenleginél nagyobb önbizalommal sokkal többet ki tudnának hozni magukból a lányok. Ami visszavezethető ahhoz, hogy nem mindannyian töltenek be olyan szerepet a klubjaikban, amit itt 3×3-ban várunk tőlük, hogy döntő helyzetekben fel kell vállalniuk a felelősséget.

A lányoknak mit adhatott az EYOF?

A saját bőrükön szerezhettek értékes tapasztalatot arról, hogy a megfelelő hozzáállás mit jelent. A románok elleni nyitómeccs és a másik két csoportmérkőzés megmutatta a különbséget. Megérezhették annak az ízét, hogy úgy is ki tudnak menni a pályára, ahogy tették a lengyelek és a litvánok ellen. Nem tudom, hogy mit hoz a jövő a lányoknak, de bízom benne: ezt a tapasztalatot tovább tudják vinni és kamatoztathatják.

Hétvégén Szolnokon U17-es Eb-selejtezőt rendeznek. Van olyan tapasztalatod, amit akár ebben a pár napban be lehet építeni a munkába?

A keménységre eddig is nagy hangsúlyt fektettük Földi Szandival. Most láttam mérkőzéshelyzetben, hogy tudnak még keményebbek is lenni a lányok. Nem úgy értve, hogy hagyjuk a keménységet a palánk alatti ütközéseknél vagy a betöréseknél, hanem kint a mezőnyben zajló védőmunkában. Talán ez, amit a mostani visszajelzéseket is beépítve, jobban tudunk forszírozni, mert megmutatták a lányok, hogy bennük van.

Kicsit más téma, de nekem az volt a tapasztalatom, hogy meglepően partnerek voltak a játékvezetők a játék gördülékenységében.

Abszolút! A mozgó blokkokat még talán jobban is fújták, mint a FIBA 3×3 Women’s Series versenyeken és a kritikus három másodperceknél is nagyobb rugalmasságot éreztem.

Fotó: MOB

Az egész rendezvényt és abban a 3×3-at hogy láttad?

Nem csak a 3×3-ról, hanem a többi sportágról is elmondható, hogy bár az EYOF nevében szerepel a fesztivál szó, de senki nem fesztiválként fogta el, hanem nagyon komolyan vette.

A 3×3-ban vegyes csapatok szerepeltek, tehát U17-es és az vezető U18-as korosztályból is hoztak játékosokat. A hollandok Szolnokon az U17-es Eb-selejtezőn ellenfeleink lesznek. Két EYOF-on megfordult játékosuk például már be van írva a selejtezős keretbe is.

A lebonyolításról kiválóak a tapasztalataim, öt vonalon 5-8 percenként jöttek a buszok és minden helyszínt gyorsan meg lehetett közelíteni. Az infrastruktúra szintén nagyon rendben volt. Az egész EYOF központját egy óriási sportközpont adta. Ennek köszönhetően sok sportágat tudtak egy helyen lebonyolítani.

A megnyitónak otthont adó stadion atlétikának és labdarúgásnak is ideális, mellette volt a dzsúdó versenyek csarnoka, amit másnak is be lehet rendezni. Aztán mellette egy nagy teniszcentrum. A 3×3-as edzések és az esőhelyszínként funkcionáló csarnok is minden igényt kielégített.

Visszatérve a 3×3-ra, az aranyérmes Lengyelország erejét miben érezted?

Hasonló képességű csapatok szerepeltek a mezőnyben. Nem láttam igazán kiugró válogatottat, még a franciák és a spanyolok is sebezhetőnek tűntek. A lengyelek az első meccsüket hosszabbítás után elveszítették, de utána ötöt nyertek sorozatban. Így összességében mondhatjuk, hogy magabiztosan szerezték meg az aranyérmet.

Ha volt egy-egy olyan játékosa egy válogatottnak, akinek elsült a keze kintről, azok jobban tudtak érvényesülni. A lengyeleknél pedig Dominika Ullmann személyében szerepel ilyen játékos.

Rengeteget számít, ha valaki tud két-három duplát értékesíteni meccsenként. Fordítva is igaz, egyértelmű, ha egy válogatott nem tud kintről kosarat dobni, akkor ezen a szinten már nem tud igazán fontos meccset nyerni. Nálunk sajnos nem volt ilyen.

Hogy folytatódik a program a válogatott számára?

Most nincs idő leállni. Vasárnap érkeztünk haza Mariborból és ma, tehát hétfőn délután találkozunk Szolnokon. Nyolc játékossal folytatjuk a munkát. Csatlakozik újra a válogatottunkhoz Földi Szandi is, aki az ELTE-BEAC csapatát vezette az EUSA Kosárlabda Európa-bajnokságon Portugáliában.

Szombaton és vasárnap pedig jön az U17-es Európa-bajnoki selejtező, ahol Hollandiával és Bulgáriával kerültünk egy csoportba. A következő napok feladata a versenyző keret véglegesítése.

Fotó: MOB

Hirdetés