Hirdetés
Archivum

Kezdõdik az A-divíziós U16-os EB Miskolcon



:

:

Hirdetés

Csütörtökön feldobják a labdát az A-divíziós U16-os Európa-bajnokságon Miskolcon. Az egyetlen olyan korosztály ez, akár a hölgyeket, akár a fiúkat tekintve, ahol Magyarország az A-divízióban szerepel. A kimondott cél az élvonalbeli tagság megõrzése, melyre a felkészülési mérkõzések eredményei alapján jó esély van.

Minden nyáron az FIBA Europe korosztályos tornái közül az U16-os Európa-bajnokságok a legcsalókábbak, hiszen az itt pályára lépõ játékosoknak ezek a tornák jelentik az elsõ komoly nemzetközi megmérettetést. Ennek megfelelõen az erõviszonyokat megjósolni lehetetlen, elsõsorban a tavaszi, nyár eleji felkészülési mérkõzések alapján lehet találgatni. Ezek alapján pedig bizakodhatunk. A magyar válogatott Szlovákiát, Horvátországot, Törökországot, Hollandiát, Bulgáriát és Olaszországot is legyõzte. Ráadásul egy négycsapatos törökországi tornán a Csata DSE irányítója Horváth Bernadett lett a legértékesebb játékos. A felkészülési mérkõzések statisztikáit átfutva a palánk alatt bevethetõ Dobos Ágnes ponterõs játéka is szembetûnõ, Hollandiának 23, Olaszországnak a múlt héten 19 pontot dobott.

A magyar válogatottnak az elsõ csoportkörben nem lesz könnyû dolga. Belgium, Törökország és Svédország a riválisok. A négybõl pedig három csapat folytathatja a középdöntõben. A belgák az elmúlt három évben kétszer döntõztek ebben a korosztályban. Tõlük az irányító Julie Allemand játékát érdemes kiemelni, aki már tavaly Cagliariban is letette a névjegyét ebben a korosztályban és azóta egy évvel rutinosabb lett. A felkészülés során botladozó, de a nõi kosárlabdára igen sokat áldozó törökök feljövõben vannak. Tavaly már negyedikek voltak U16-ban és abból a csapatból négyen is visszatérnek. A svédek utánpótlását pedig az elmúlt évek eredményei alapján már nem kell külön méltatni. A felnõtteknél idén ért be az elsõ generáció a Frida Eldebrink-Lucie Halvarsson féle csapat, amely kétszer verte a spanyolokat és már biztos EB-résztvevõ. A Svédországból érkezõ hírek alapján a húzóembernek tartott Regan Magarity nem lesz itt, de ezt a csapatot lebecsülni nem szabad.

Ami pedig a mezõny többi részét illeti: a spanyolok elvitathatatlan favoritok, az elmúlt nyolc évben hatszor diadalmaskodtak ebben a korosztályban. A spanyol versenyrendszerbõl kifolyólag az õ játékosaik nem túlzás azt állítani, hogy sokkal nagyobb mérkõzésrutinnal rendelkeznek, mint bárki más a résztvevõk közül. Tavaly Cagliariban az oroszok és a franciák csúnyán megégették magukat. Az oroszok hatodik, a gallok hetedik helyen végeztek. Ez mindkét országban nagy csalódást jelentett, idén elõrébb várhatóak. Az olaszok tavaly bronzérmesek voltak és a múlt heti tapasztalatok alapján a magyar válogatott szakmai stábja az idei csapatukról is elismerõen nyilatkozott.

A csoportok beosztása
 

A-csoport B-csoport C-csoport D-csoport
Magyarország Szlovákia Anglia Németország
Belgium Görögország Horvátoszág Spanyolország
Svédország  Oroszország Franciaország Hollandia 
Törökország Szerbia Csehország Olaszország

A csoportokból az elsõ három helyezett jut tovább. Ezt követõen két 6 csapatos középdöntõ csoport formálódik az A és a B, illetve a C és a D jelû négyesek továbbjutóiból. A két középdöntõcsoport elsõ négy helyezettje jut a negyeddöntõbe, ahol keresztbe játszanak majd az együttesek.

A B-divízó küzdelmeinek az észtországi Tallin ad otthont.

Hirdetés