Negyedik helyezett Magyarország a felejthetetlen 2023-as Európa-bajnokságon

Magyarország - Franciaország 68-82 (8-26, 22-23, 19-12, 19-21)

Ljubljana, Arena Stožice
Luis Castillo (Spanyolország), Andris Aunkrogers (Lettország), Michal Proc (Lengyelország) - Merab Ratishvili (Grúzia)

Magyarország: Kiss 21/3, Dubei 9, Goree 15/6, Studer 15/9, Lelik 6/6. Csere: Kányási, Aho, Török, Varga, Horváth, Határ 2, Ruff-Nagy.

Franciaország: Fauthoux 4, Chartereau 10, Gruda 1, Salaun 6, Toure 20/18. Csere: Foppossi 2, Michel, Vukosavljevic 3, Ruper, Badiane 9, Lacan 10/3, Bernies 4.

A magyar válogatott a 2023-as Európa-bajnokság bronzcsatáján 82-68-ra alulmaradt Franciaországgal szemben. A mieink előkelő és rendkívül értékes 4. helyet szereztek az idei kontinenstornán, amivel az olimpiai selejtezőn való részvétel lehetőségét is kivívták.

Dubei Debóra remek átadása után Kiss Virág duplájával rögtön a mérkőzés elején lépéselőnybe kerültünk. A folytatásban ismét megvillant Kiss Virág, majd Studer Ági triplát értékesített és így őriztük pár pontos előnyünket. A franciák 7-6 után ragadták magukhoz a vezetést Alexia Chartereau két duplájával. Amikor pedig Migna Touré triplája célt ért, 15-7-nél már 9-0-ban volt riválisunk és Székely Norbertnek kellett időt kérnie. Visszatérve a pályára Touré újabb hárompontost értékesített és ezzel 18-7-es előnyhöz juttatta csapatát. A mieink hatperces kosárcsendjét Dubei Debóra büntetője törte meg, de összességében a negyed végjátékát is a riválisunk dominálta. 10 perc után 26-8-ra vezettek. A mieink 16-ból 3-at, a franciák 17-ből 10-et dobtak be 10 perc alatt. A második negyed elején 31-8-ig tartott a francia futás. Ezt követően Leilik Réka és Cyesha Goree tripláival igyekezett új lendületet venni csapatunk.

A folytatásban Kiss Virág lépett elő vezérré, egymaga öt pontot szerzett. A különbség 20 egység környékén állt be. A játék rendkívül hullámzóvá vált. Nem sokkal később Studer Ági 2+1-es helyzetet értékesített, így 38-22-nél visszakapaszkodtunk 16 pontra. Innen újra elléptek 42-22-re a franciák, majd Határ Bernadett és Dubei Debóra 42-26-ra felhozta a mieinket. Erre ismét öt francia pont érkezett válaszul, így 47-26-nál már Székely Norbert időkérése miatt állt a játék. A félidő hajrájában érdemben nem változott a játék. A nagyszünetben 49-30 állt az eredményjelzőn. A mieinknél a 9 pontos Kiss Virág volt a legeredményesebb. A franciáknál a 12 pontos Migna Touré. A harmadik negyed elején Cyesha Goree, Studer Ági és Kiss Virág 51-37-re visszahozta válogatottunkat és ekkor időt is kért a francia szakvezetés. Kulcsfontosságú volt, hogy jó kezdéssel megfogják a meccset a mieink és ez sikerült. Amikor Studer Ági és Lelik Réka triplája célt ért, 55-45-nél már csak 10 pont választotta el a feleket.

A mieink felzárkózása után a francia válogatott rendezte sorait és 61-46-nál újra elszakadtak. Studer Ági triplájával azonban sikerült csökkenteni a különbséget. Kétszer is támadhattunk, hogy 9-10 egységre felzárkózzunk. Ezzel nem sikerült élni, így 61-49-ről jött el a záró szakasz. A sokáig emlékezetes Európa-bajnokság utolsó negyede számunkra. Két perc telt el a játékrészből, amikor Studer Ági megszerezte az első pontunkat. Ezt követően Kiss Virág 3+1-es helyzetet értékesített, így kiváló centerünk már 20 pontnál járt ekkor. 67-55 után ismét megrázta magát a francia csapat és visszaállították a 15-16 pontos különbséget. Fordítási esélyek nem mutatkoztak, de becsülettel küzdöttek a magyar lányok. Cyesha Goree triplája és Dubei Debóra duplája 74-65-re visszahozta válogatottunkat. Az utolsó percben két francia tripla visszaállította a nagyobb különbséget. Végül 82-68-as vereséget szenvedtünk és így 4. helyen zárt válogatottunk.