Hirdetés
Utánpótlás

Nyolcaddöntő Olaszországgal az U18-as Európa-bajnokságon



:

:

Fotó: FIBA.Basketball

Hirdetés

Szerdán 13 órától Olaszországgal vív nyolcaddöntőt a magyar válogatott a konyai U18-as Európa-bajnokságon.

Mint ismert, válogatottunk két győzelemmel (Lengyelország, Törökország) és egy vereséggel (Franciaország) a csoportja második helyén zárt. A rivális így az A-csoport harmadikja, Olaszország lett. Az olaszok a nyitó napon 64-62-re legyőzték Litvániát, majd kikaptak Portugáliától és Belgiumtól. Érdekes kettősség jellemzi az olasz csapatot, hiszen az eddigi benyomások alapján vannak korlátai versenyképességben ezen generációjuknak, de közben mégis ott van az a tény, hogy az olasz utánpótlást soha nem szabad leírni. Önmagáért beszél, hogy 2010 óta a három utánpótlás korosztály Európa-bajnokságát összesítve 11 érmet nyertek.

Az olaszok az elmúlt nyáron az U16-os Európa-bajnokságon 8. helyen zártak. Itt kétszer is sikerült legyőzni őket, a csoportkörben, illetve az 5-8. helyért. Az U18-as Európa-bajnokságon pedig az 5. helyre futottak be. Biztosítva ezzel a helyüket a 10 nap múlva kezdődő madridi U19-es világbajnokságon. Részben ennek is tudatható be, hogy az erőforrásaik egy része már arra a versenyre összpontosul. A tavalyi U16-os válogatottjukból egy játékos, a centerük, Caterina Piatti van itt most. Az elmúlt nyár U18-os válogatottjából pedig négyen.

Fotó: FIBA.Basketball

A magyar lányok statisztikáit körképben tekintettük át. Az olaszoknál a 172 cm magas Benedetta Aghilarre (8 pont, 2 lepattanó, 1.3 gólpassz) és a 180 cm magas Ginevra Cedolini (9 pont, 4.7 lepattanó) produkálták a legjobb teljesítmény-index átlagot.

Csapatszinten nagy fejfájást okozhat a szakmai stábjuknak, hogy a három csoportmeccsen mindössze 31.8%-al dobtak mezőnyből, ami az Európa-bajnoki csapatrangsor utolsó harmadába helyezi őket. A magyar válogatott például 42.5%-al dobott. Ez önmagában jól mutatja az arányokat. Nekik a három csoportmeccsen 56 eladott labdájuk volt, míg a mieink mindössze 40. Ez a második legkevesebb Spanyolország mögött. Ezeken találkozókon ráadásul csak 38 gólpasszt rögzítettek a statisztikai lapjukra. Összehasonlításképpen nálunk 60-at. A szerzett labdákban tartoznak az élbolyba az olaszok. Ott a francia, spanyol, szlovén trió mögött a negyedikek. Igaz, a gyorsindításos pontjaik átlaga mindössze 12.7. Nekünk eléri a 13-at.

Maradva a számoknál, érdekes párharc előtt állunk, hiszen a csoportkör második és harmadik legkevesebb lepattanóját a magyar és az olasz csapat jegyezte. Ugyanakkor a mieink átlagban 14 ponttal többet értek el festékből. Mindkét stáb sokat forgatja a rendelkezésre álló keretét és kiválóan megoszlanak a terhek. Stílusban, elvekben sok tekintetben hasonló a két gárda. Válogatottunk felfelé ívelő teljesítménye egyértelműen bizakodásra ad okot. Ugyanakkor a nyolcaddöntő a legnehezebb versenyhelyzet az utánpótlás Európa-bajnokságokon. Kis túlzással mindegy, hogy mi történt az elmúlt napokban, itt dől el, hogy mely gárdák folytatják az érmekért, az 1-8. helyért a küzdelmet és melyek a 9-16. pozícióért. A mentális erejét és a versenyzői adottságait is próbára teszi egy-egy közösségnek ez a játéknap.

Fotó: FIBA.Basketball

Hirdetés